گزارش عملکرد سال 93
 • مقدمه

  مقدمه

  سپاس خداوندگاری را که عاملیت برتری انسانها را به یکدیگر تقوا و پرهیزگاری می داند و هرگاه بخوانیمش اجابت میکند و هرگاه در پی خلوتی باشیم ، بی هیچ واسطه ای در حضورش هستیم و همواره برآورنده خواسته های ماست.از آنجائیکه حرکت، لازمه پویائی زندگی انسان ها است برآن باوریم که ...

  ادامه...

 • نظرسنجی

  از بازدیدکنندگان گرامی درخواست می شود با مطالعه متن پيشنهادي منشور حقوق معلولين جسمي – حركتي و حسي نظرات خود را تا تاریخ 15 اسفند 92 به آدرس ایمیل info@iranianhna.ir ارسال نمایند.
  با تشـــکر روابط عمومی انجمن ندای معلولین ایران

  جهت مطالعه متن این قسمت را کلیک نمایید.
 • آخرین اخبار

 • پــــرداخت کــمــک های نــــقــــدی

 • تاریخ و ساعت

 • عضویت

 • دعوت به مقاله نویسی

  انجمن نداي معلولين ايران از علاقه مندان به مقاله نويسي دعوت به عمل مي آورد تا مقالات علمي خود را در زمينه هاي مرتبط با معلولين به آدرس ايميل info@iranianhna.ir جهت درج در سايت ارسال نمايند.

  با تشکر ، مديريت سايت
  انجمن نداي معلولين ايران
 • سخن روز

 • خاطره نویسی

 • ورود به بخش ایمیل سایت

 • پخش آنلاین موزیک

 • انتقادات و پیشنهادات

 • آمار بازدید

  تعداد کل مطالب : 491
  بازدید امروز : 262
  بازدید دیروز : 465
  ورودی گوگل امروز : 0
  افراد آنلاین : 1
  بازدید کل : 441163
 • بنام خداوند یکتا
  گزارش بخشی از فعالیت های انجمن ندای معلولین ایران در سال 1393

  با سلام و احترام

  بدينوسيله باستحضار مي رساند انجمن نداي معلولين ايران از جمله سازمانهاي مردم نهادNGO) ) هاي مرتبط با معلولين است كه در راستاي دستيابي افراد داراي معلوليت به برابري فرصتها در زمينه هاي آموزش ،اشتغال ، توانبخشي و توانمند سازي و مناسب سازي محيط هاي شهري و اماكن عمومي از قبيل مساجد، مراكز تجاري ، مجموعه هاي ورزشي ، مراكز آموزشي و درماني و… فعاليت دارد ودرفعاليتهاي بين بخشي با بررسي موانع و مشكلات و ارائه نقطه نظرات منطبق با قوانين جاري بويژه مفاد ماده 2 قانون جامع حمايت از حقوق معلولين با برگزاري جلسات و نشست هاي توجيهي با مسؤلين و كارشناسان ذيربط سازمانهاي مختلف نسبت به رفع آنها اقدام مي نمايد. و تلاش مي كند كه با ترويج استانداردهاي جهاني ، مناسب سازي محيطهاي شهري و اماكن عمومي زمينه حضورومشاركت افراد داراي معلوليت را درفعايتهاي اجتماعي فراهم نمايد وخدمات رساني به معلولين و رعايت حقوق شهروندي آنها محقق گردد. در همين راستا بخشي از فعاليت ها و اقدامات انجام شده هيت مديره انجمن در 1393 بشرح گزارش پيوست جهت استحضارتقديم حضورتان ميگردد.

       1- مراسم سالگرد تاسيس انجنن نداي معلولين ايران در تاريخ 20/1/93 با حضور اعضاء و حاميان انجمن در محل دفتر مركزي برگزار گرديد و از تعدادي از فعالان و حاميان اين موسسه تقدير بعمل امد.

  2- در ارتباط پيگيري هاي بعمل آمده درمورد مشكلات اياب و ذهاب افراد داراي معلوليت متوسط در پايانه حمل ونقل شهري وي‍‍ژه جانبازان ، صبح روز 23/1/93 مديريت و كارشناسان پايانه با حضور در دفتر انجمن نداي معلولين ايران و طي نشست با مديريت انجمن ، مسائل ومشكلات اياب و ذهاب معلولين و جانبازان مورد بحث و بررسي قرارگرفت كه راه كارهاي مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقررشد با اولويت افراد ويلچري و معلولين متوسط هم سرويس ارائه گردد.

  3- شركت مديريت انجمن مورخ 26/1/93 در جلسه هم انديش سازمان هاي مردم نهاد شهر تهران كه در محل ستاد سازماندهي شوراي شهر برگزار گرديد. و آقاي زمرديان مدير مجموعه توضيحاتي در ارتباط با موضوع ارائه داد، كه تعدادي از انجمن ها نيز نقطه نظرات خود را بيان كردند كه اين امر زمينه همكاري و تعامل انجمن ها و شوراي شهر را فراهم ميكند.

  4- در تاريخ 28/1/93 باتوجه به دعوت خانم قربان حسيني مشاور رئيس صداوسيما، از مديريت و هيئت مديره انجمن نداي معلولين جهت شركت در مراسم افتتاحيه دفتر حامي حقوق معلولين در صداوسيما ، آقايان كاري ، نوري و فراهاني صبح روز 28/1/93 عازم شهرستان ساوه شدند ، و ساعت 14در سالن اجتماعات حوزه علميه فاطمه زهرا (ص) ، در مراسم فوق الذكركه با حضور اعضاء شوراي شهر – شهردار- امام جمعه و ساير مسئولين شهرستان ساوه برگزارشده بود شركت نمودند

    

  5- در تاريخ 1/2/93 انجن نداي معلولين ايران در نمايشگاه هفته سلامت كه در منطقه 9 شهرداري تهران ،پارك کوکب برگزار گرديد، شركت نموده. و به ارائه بروشور –عكس و پوستر وساير موضوعات مرتبط با سلامت افراد داراي معلوليت در اين نمايشگاه پرداختند. كه منجربه دريافت لوح تقدير از شهردار فوق گرديد.

  6- با توجه باينكه اين انجمن يكي از فعالين ستاد مناسب سازي شهر تهران ميباشد و موضوعات موانع معماري موجود در سطح معابر و اماكن عمومي دنبال ميكند در12 جلسه ستاد مناسب سازي شهر تهران شركت نموده ، كه بررسي برنامه اجرايي سال 93 در زمينه مناسب سازي ساختمان هاي عمومي ، معابر و فضاهاي شهري موضوعات مختلف مورد بحث وبررسي قرار گرفت.   آقای کاری با ارائه نقطه نظرات انجمن نداي معلولين در ارتباط بامشكلاتي كه افراد داراي معلوليت در معابر شهري و اماكن عمومي دارند موفق به همکاری و تعامل بیشتر با مسئولین اداره کل معماری و شهرسازی در ارتباط با رفع نارساییهای مناسب سازی شده اند.

  7- با توجه به دعوت وزارت تعاون ، كار و رفاه اجتماعي ازمديريت انجمن نداي معلولين ايران جهت شركت درجلسات نقد و بررسي نقاط مثبت و منفي بند 13 ماده 26 قانون بخشي از مقررات مالي دولت كه در سازمان بهزيستي صدور مجوز و نظارت بر سازمانهاي غيردولتي را بر عهده دارد .كه آقاي كاري ضمن شركت در نشستهاي كارشناسي از اردیبهشت تا آذر 93 بطول انحامید موضوع مورد بحث و بررسي قرار گرفت . نقطه نظرات اصلاحي در ارتباط با بند 13 ماده 26 براي جناب اقاي كردوني مدير كل محترم دفتر امور آسيب هاي اجتماعي وزارت تعاون ، كارو رفاه اجتماعي در بيش از 15 مورد ارسال گرديد و متعاقب آن آقاي كاري مديريت انجمن براي شركت در جلسات تخصصي بررسي و اصلاح دستورالعمل اجرايي بند 13 ماده 26 قانون بخشي از مقررات مالي دولت دعوت شدند که حضور مستمر داشته و در   بيش از 10   جلسه كه در محل دفتر معاونت رفاه اجتماعي با حضور جناب آقاي دكتر ميدري معاون محترم وزير رفاه آقاي كردوني مديركل محترم اداره آسيب ها وجناب آقاي خيرخواه مدير كل محترم اداره نظارت بر سازمانهاي غير دولتي سازمان بهزيستي كشور – كارشناسان وزارت رفاه و چندين نفر از مديران سازمانهاي مردم نهاد برگزار گرديد شركت نمودند كه منجر به تصميمات و اصلاحات لازم در دستورالعمل بند 13 ماده 26 بخشي از مقررات مالي دولت تسهيل در روند صدور مجوز و نظارت بر سازمانهاي غير دولتي گرديد و جهت اقدامات بعدي و تصويب نهايي ارسال گرديده است.

  8- باتوجه به احداث زيرگذر چهار راه ولي عصر بازديد ميداني از زيرگذر مذكور در تاريخ 11/2/93 توسط آقايان كاري و نوري بعمل آمد و موارد عدم مناسب سازي اين معبركه معلوم شد، تقريبا باتوجه به نصب پله برقي و عدم وجود آسانسور ، تردد و عبور و مرور معلولين و جانبازان در اين چهارراه با مشكلات جدي روبروبوده و يا غيرممكن است مقرر گرديد گزارش امر براي شوراي شهر و ساير مسئولين مرتبط با موضوع ارسال و پيگريهاي لازم بعمل آيد.

  9- بروفق مفاد اساسنامه بنمظور ارائه گزارش ساليانه وانتخاب بازرس قانوني انجمن مجمع عمومي ساليانه هيئت امناء در تاريخ 17/2/92 درمحل دفتر مركزي انجمن با حضور اكثريت اعضاء برگزار و تصميمات لازم اتخاذ گرديد و متعاقباً جهت طي مراحل قانوني و ثبت مدارك براي تاييد نهايي به مسئولين محترم اداره امور سازمانهاي مردم نهاد وزارت كشور ارائه گرديد.

  10- با توجه به دعوت دبیرخانه ستاد پیگیری و هماهنگي مناسب سازي كشور آقاي علي زاده بنمايندگي از مديريت انجمن در اولين جلسه كميته راهبردي مناسب سازي در تاريخ 30/2/93 شركت نموده و همچنين بحث و تبادل نظر پيرامون نحوه پيگيري روند مناسب سازي معابر براي معلولين بعمل آمده و موضوع به جلسات آتي موكول گرديده.

  ضمنا لازم به ذكر است كه آقاي كاري مديرعامل انجمن باتوجه به سوابق كار در امر مناسب سازي و برگزاري كلاسهاي آموزشي مناسب سازي با استانداردهاي روز جهاني بعنوان عضو كميته راهبردي انتخاب و ابلاغ كتبي توسط ستاد پيگيري و مناسب سازي كشور براي ايشان صادر شده است.

  11- بازديد ميداني در تاريخ 3/3/93 از پارك مستوفي ،( باغ ايرانيان ) و ارايه گزارش اشكالاتي كه درمورد مناسب سازي براي معلولين و جانبازان داشت به مديريت پارك هاي منطقه 3 ارائه و خواستار رفع مشكلات موجود شد.

  12- شركت در جلسه هم انديش كه بمناسبت هفته هلال احمر در معاونت توانبخشي هلال احمر با سازمانهاي مردم نهاد درخصوص نقش مشاركت افراد در مواقع بحران و مواردي از آسيب هاي اجتماعي در تاريخ 4/3/93 با حضور جناب اقاي دكتر مرعشيان معاونت محترم توانبخشي و جمعي از مديران NGO هاي فعال برگزار گرديد و ارائه نقطه نظرات انجمن ها درمورد ارايه خدمات توانبخشي و ارتزوپروتز بحث و تبادل و نظر بعمل آمد.

  13- بازديد ميداني از وضعيت پل هاي هواي خيابان دماوند تهران در تاريخ 8/4/93 ، كه پل هوايي ايستگاه فرودگاه به علت اشكالاتي از قبيل نصب پله برقي در شرايط نامناسب و عدم نصب آسانسور عبور معلولين و جانبازان را از شمال به جنوب خيابان غير ممكن نموده كه گزارش لازم براي مسئولين تنظيم وارسال گرديد. که منجربه اصلاح و ایجاد رمپ گردیده.

  14- باتوجه به دعوت اتحاديه جهاني معلوليت و موسسه توان سامانه از آقاي محمود كاري مديرعامل انجمن نداي معلولين ايران براي شركت در كارگاه هاي حمايت از حقوق معلولين و چگونگي اجرايي شدن مفاد كنوانسيون حقوق جهاني افراد داراي معلوليت كه در استامبول تركيه برگزارشد، طي ماموريتي در تیرماه و آبان ماه 1393 به استامبول عزيمت و در جلسات مربوطه شركت نموده كه دستاوردهاي مفيدي از جهات مختلف نيز در پي داشت.

  15- ايجاد ارتباط و تعامل همكاري با دفتر فرهنگ معلولين قم در ارتباط با هم انديشي و تبادل نظر متقابل براي رفع مسائل و مشكلات افراد داراي معلوليت وارائه توانمندي هاي اين عزيزان به جامعه در راستاي تغيير نگرشهاي منفي به مثبت .

  16- در پی دعوت شورای هماهنگی سازمانهای غیر دولتی آقای کاری مدیرعامل انجمن در نهمین همایش سازمانهای غیردولتی ایران که صبح روز 11 شهریور در اردبیل مجتمع توریستی کوثر شورابیل با حضور استاندار اردبیل – خانم ابتکار ریاست سازمان محیط زیست – دکترمشگینی مشاور وزیرکشور و ریاست اداره سازمانهای مردم نهاد وزارت کشور – دکتر شهریور مدیرکل اموراجتماعی استانداری تهران – و بیش از 200 نفر از مدیران و مسئولین سازمانهای مردم نهاد سراسر کشور آغاز بکار کرد که تا 13/6/93 ادامه داشت شرکت نموده اند   .

  این همایش با شعار تاثیرسازمانهای غیردولتی در فرآینده توسعه پایدار کشور و تحقق اهداف سند چشم انداز و سیاست های کلی نظام و معرفی تجارب موفق و برنامه های موثر سازمانهای غیردولتی در راستای توسعه پایدار در سطح ملی . بمنظور توانمندسازی سازمانهای غیردولتی و تبادل تجربیات مدیران موسسات فعال در حوزه های مختلف محیط زیست- خیریه- معلولین- و سلامت و…. با مدیریت موسسه توانمدسازی فرهیخته و شورای هماهنگی همایشهای سازمانهای غیردولتی ایران موفق به برگزاری پنج کارگاه در بخشهای گوناگون گردیده که نتایج مثبتی در بر خواهد داشت. لازم به ذکر است که مدیریت انجمن ندای معلولین ایران نیز در این همایش و کارگاههای تخصصی حضور فعالانه داشته و نقط نظرات خود را در ارتباط با اجرایی شدن قوانین مرتبط با معلولین ارائه نموده است.

  17- شركت مدیریت انجمن و تعدای از اعضاء هیت امناء در جلسات برنامه ريزي راهبردي و سلسله دوره هاي توانمند سازي سازمان هاي مردم نهاد كه در محل ستاد سمن هاي شوراي شهرتهران برگزار گردیده .

  18- با توجه به دعوت اداره امور سازمانهای مردم نهاد وزارت كشور از مدیریت انجمن جهت شرکت در جلسات و نشست هاي هم انديش سازمان هاي مردم نهاد و خيريه كشور (تشكل هاي اجتماعي مدني ) بمنظور بحث ، تبادل نظر براي ايجاد سهولت در موارد مختلف از قبيل روند صدور پروانه ، تاييد صلاحيت ها و غيره و بررسي پيش نويس قانون تشكلهاي غير دولتي مديريت انجمن آقاي كاري و آقای روشني از اعضاء هیئت مدیره با شركت در جلسات بررسي و اصلاح قانون فوق كه به رياست جناب آقاي دكتر مشكيني مشاورمحترم وزیر کشور و ریاست اداره امور سازمانهای مردم نهاد و آقای خیرخواه مدیر کل اداره نظارت موسسات غیردولتی سازمان بهزیستی کشور و مديران و نمایندگان بیش از 120(NGO) به مدت 5 روز تمام در محل سالن پيامبر اعظم ( ص) برگزار شد همكاري و مشاركت داشتند كه با جمع بندي نقطه نظرات مختلف اين قانون تهيه و تدوين گرديده ومقرر شد جهت انجام مراحل بعدي و ارائه به هيئت دولت و مجلس شورای اسلامی اقدامات لازم توسط اداره كل امور سازمان هاي مردم نهاد به عمل آيد.

  19- نظرباينكه مديريت انجمن عضو كميته فني مناسب سازي بهزيستي شهرستان تهران ميباشد.

  پيرو دعوت نامه شماره 14946 مورخ 6/5/93 ، بازديد ميداني اعضاء كميته فني مناسب سازي از ايستگاه مترو شهيد بهشتي انجام و در نشست با مديريت امور ايستگاه هاي خط 3 مترو تهران مسائل و مشكلات افراد داراي معلوليت در ارتباط با استفاده از تسهيلات مترو و مناسب سازي ايستگاه ها، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

  20- با توجه به دعوت مديريت انجمن از مدير كل محترم امور اجتماعي استانداري تهران بعد از ظهر روز جهارشنبه ؟ آقاي دكتر شهريوردر محل دفتر انجمن نداي معلولين ايران حضور يافته و با اعضاء هيت مديره انجمن نشستي دوستانه داشتند وآقاي كاري گزارش مختصري از نحوه فعاليت و اقدامات انجام شده ارائه نمودند و اقاي دكتر شهريور ضمن خرسندي از وجود اينگونه NGO هاي فعال در حوزه اجتماعي رهنمودهاي لازم را به هيت مديره داده و اشاره كردند كه زمينه هاي همكاري استانداري تهران با سازمانهاي مردم نهاد فراهم است در همكاري با اين انجمن دريغ نخواد كرد.

  21- توجه به دعوت مجلس شورای اسلامی از مدیریت انجمن ایشان با شركت در كارگروه سلامت كميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي كه به رياست دكتر ذاكاني تشكيل شد و از نمايندگان مجلس وهمچنين …و مديران انجمن هاي معلولين حضور داشتند،مسائل و مشكلات معلولين مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه آقاي كاري مدير عامل انجمن نداي معلولين نيز مواردي را در ارتباط با اشتغال- آموزشي و پشتيباني هاي اجتماعي و… براي معلولين بيان كردندو… جلسه تا ساعت 16 به طول انجاميد.

  22- نظربه فعاليت هاي مثبت انجمن در ارتباط با مناسب سازي معابر شهر و اماكن عمومي سركار خانم دانشور عضو محترم شوراي اسلامي شهرتهران،آقاي كاري مديريت انجمن را بعنوان عضو كارگروه تخصصي معلولين زير مجموعه كميسيون اجتماعي دعوت به همكاري نمودند وایشان از شهریور 93 با حضور در کارگروه فوق مواردی از نارساییها و مشکلات افراد دارای معلولیت را که در سطح شهر تهران وجود دارد ارائه تا مورد توجه و رسیدگی مسئولین امور شهری قرار بگیرد .

  23- مديريت شركت واحد اتوبوس راني و كارشناسان مربوطه ساختمان مرکزی شرکت واحد، و معاونت حمل و نقل منطقه 6 شهرداری تهران داشته ايم كه نقطه نظرات انجمن نداي معلولين در مورد چگونگي ارائه خدمات و رفع مشكلات موجود در سیستم حمل و نقل شهری ارائه و مورد توجه قرار گرفته که مسئولین قول رسیدگی و رفع اشکال را دادند.

  24- صبح روز چهار شنبه  93/8/21یک هیئت از اتحادیه معلولین فنلاند با هیئت مدیره انجمن ندای معلولین ایران در محل دفتر این انجمن ملاقات و  نشستی دوستانه برگزار کردند که این دیدار به درخواست اتحادیه معلولین فنلاند و با هماهنگی سازمان بهزیستی کشور صورت گرفت.  آقای محمود کاری رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل انجمن ندای معلولین ایران هدف از اینگونه ارتباطات و گفتگو ها را تبادل نظر و استفاده از تجربیاتNGO  های فعال در حوزه معلولین سایر کشورها در راستای بهبود روند برنامه ریزی و فعالیت اعلام کرد. در این جلسه مواردی که مورد بحث وتبادل نظر قرار گرفت بیشتر در زمینه نحوه فعالیتNGO  ها در جهت هر چه بهتر اجرایی شدن قوانین مرتبط به معلولین به ویژه کنوانسیون حقوق جهانی افراد دارای معلولیت و چگونگی ارائه خدمات به گروهای هدف بود که خوشبختانه کشور ایران قانون جامع حمایت از حقوق معلولین را قبل از پذیرش کنوانسیون داشته و به اجرا گذاشته است. این امر برای میهمانان فنلاندی جالب بود و اظهار می داشتند که آنچه شنیده بودند و آنچه در این سفر به ایران و ملاقات با NGO  های فعال حوزه معلولین و تعامل آنان با دولت ملاحظه کردند تفاوت بسیار دارد و علاقه مندی خود را برای ادامه این دیدارها اعلام و ضمن دعوت از مدیریت انجمن ندای معلولین ایران برای سفر به فنلاند از میهمان نوازی این انجمن و ایرانیان سپاسگزاری کردند. در پایان آقای کاری با خرسندی و استقبال از تداوم اینگونه نشست ها که در تبادل تجربیات موثر است و قبول دعوت هئیت فنلاندی از کارشناسان معاونت محترم توانبخشی و روابط بین الملل بهزیستی کشور که در جلسه حضور داشتند و هیئت فنلاندی را همراهی می کردند تقدیر و تشکر به عمل آوردند. 

  25- در راستاي اجرائي شدن مفاد ماده 2 قانون جامعه حمايت ازحقوق معلولان جلسه كميته فنی و پيگيري و نظارت بر مناسب سازي بهزیستی شهر تهران صبح روز سه شنبه 7/11/93 در محل فرمانداری تهران با حضور جناب آقاي آرام معاون محترم فني و عمراني فرمانداري تهران، مهندس سراج مديركل محترم بهزيستي شهر تهران… ، خانم دكتر صادق زاده مدير كل معماري و ساختمان و مديرمناسب سازي شهرداري تهران، دكتر محمودي از مهندسين مشاور هرم پي مشاور ستاد مناسب سازي شهرداري تهران، آقاي كاري مدير عامل انجمن نداي معلولين ايران و نمايندگان سازمانهاي ديگر از جمله – نيروي انتظامي – راه وشهرسازي- بنياد شهيدوامورايثارگران – آموزش وپرورش استثنائي – حمل ونقل وترافيك شهرداري تهران – ادره كل نوسازي مدارس – شوراي اسلامي شهرتهران – بنياد مسكن مدير عامل انجمن آقاي ضرابي مدير عامل مركز ضايعات نخاعي معلولان در محل سالن اجتماعات فرمانداري تهران برگزار گرديد.

  دراين جلسه آقاي مهندس سراج گزارش ازپيشرفت مناسب سازي ارائه وتوضيحاتي درموردضرورت تلاش بيشتر دادند   . مهندس آرام ضرورت اجراي قوانين مرتبط و رفع مشكلات معلولين به ويژه اجراي مفاد ماده 2 قانون جامع حمايت ازحقوق معلولان رابيان كردند . خانم دكتر صادق زاده وآقاي دكتر محمودي گزارش اقدامات انجام شده توسط ستاد مناسب سازي شهر تهران را ارائه كردند. آقايان كاري و ضرابي ضمن اشاره به اقدامات مثبت معاونت حمل ونقل وترافيك شهرداري تهران درمورد راه اندازي سامانه حمل ونقل وشهري معلولين و جانبازان وهمكاري راهنمائي ورانندگي درواگذاري پلاك ويژه به خودروهاي افرادداراي معلوليت به مواردي ازنارسائي هاي مناسب سازي درمعابرشهري وساختمانهاي اداري ازجمله مدارس شهراشاره كردند وخواستار رفع مشكلات وجديت بيشتر دراجراي قانون شدند.    

  26- دومین مجمع هم اندیشی سازمانهای مردم نهاد  (NGO ) های فعال در حوزه معلولان کشور  صبح روز چهار شنبه 28/8/93 در محل هتل لاله تهران برگزار گردید.در این نشست که به میزبانی انجمن توانا و با حضور بیش از  55 نفر از مدیران و مسئولین ( NGO ) های ملی و استانی فعال در حوزه معلولان در تهران خیابان دکتر فاطمی هتل بین المللی لاله تشکیل شده ..موضع  باز نگری لایحه قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و میزان پیشرفت کار در جلسات کارشناسی و کمیسیون هیئت دولت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .  و آقای کاری رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل انجمن ندای معلولین ایران وهمچنین حاظرین در جلسه نقط نظرات خود را در مورد نحوه همکاری وتعامل با مسئولین و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تسریع در تصویب این لایح و انجام اقدامات فرهنگی در جهت ارائه توانمندیهای  معلولین در جهت تغییر نگرشهای منفی نسبت به افراد دارای معلولیت و فرهنگسازی مفید و موثر بیان کردند. لازم به ذکر است که چند نفر از مقامات و مسئولین از جمله  آقای دکتر علیمردانی نماینده مردم زنجان- آقای دکتر صابری نماینده مردم تهران در شورای اسلامی شهر تهران  نیز حضور داشتند و دیدگاههای خود را در ارتباط با حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت اعلام نمودند این نشست ساعت 4 بعد از ظهر بکار خود پایان داد.

  27- با توجه به ایام روز 12 آذر که مصادف با سوم دسامبر روز جهانی معلولین می باشد، صبح روز شنبه 93.9.8 در پی دعوت انجمن ندای معلولین مسئولین ستاد مناسب سازی شهرداری تهران خانم دکتر صادق زاده، آقای دکتر صادقی کارشناسان معاونت معماری و شهرسازی، کارشناسان زیبا سازی آقای دکتر صابری عضو محترم شورای اسلامی شهر تهران، مدیران NGO های فعال در حوزه مناسب سازی، آقای دکتر پارسا معاونت محترم توانبخشی بهزیستی شهر تهران و کارشناسان مربوطه و مسئولین پیگیری و هماهنگی ستاد مناسب سازی کشور در بازدید میدانی از پارک هنرمندان حضور یافته و به توصیه مدیران انجمن های معلولین چند نفر از مدیران و کارشناسان ستاد مناسب سازی بر روی صندلی چرخدار (ویلچر) نشسته و به بررسی وضعیت پارک هنرمندان از جهت مناسب سازی پرداختند که تصاویر این گزارش گویای مطلب است.

  لازم به ذکر است با این اقدام مسئولین ذکر شده ضمن اینکه قادر به حرکت در بخشهای زیادی از این پارک نبودند. بنظر میرسید قلبند از روند اقدامات انجام شده در مناسب سازی ناراحت وشرمنده گشته اند. و درک بهتری از معلولیت  و مشکلات آنان پیدا کردند و قول دقت بیشتر و رفع موانع معماری وشهرسازی و ایجاد شرایط بهتر دسترسی را دادند. آقای دکتر صابری عضو شورای اسلامی شهر نیز قول دادند موانع و نارسایی های قوانین را بررسی و برای رفع کمبود ها اقدام خواهند کرد. آقای کاری رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل انجمن ندای معلولین ایران طی سخنانی در جمع مسئولین حاضر در پارک هنرمندان خواستار اجرای دقیق قوانین مرتبط با مناسب سازی و آگاه سازی کارشناسان معماری و شهرسازی و مهندسین ناظر با مشکلات جانبازان و معلولین شد که بخش زیادی از حقوق شهروندی آنها در معابر شهری و بوستانها و… نادیده گرفته شده و اشاره کردند مناسب سازی بدون مشاوره گرفتن ازNGO  های فعال معلولین در حوزه مناسب سازی حل نخواهد شد، کما اینکه این مشکلات با گذشت 10 سال از تصویب قانون همچنان باقی است. این بازدید حدود 2 ساعت به طول انجامید.  

  28 – شرکت مدیریت انجمن باتفاق یکی از اعضائ هیئت مدیره و در 2 نشست کنفرانس و کارگاههای اتحادیه جهانی معلولیت در استانبول ترکیه با هدف تبادل تجربه و ارتقاء سطح علمی در راستای تحقق اهداف انجمن .28 – شرکت مدیریت انجمن باتفاق یکی از اعضائ هیئت مدیره و در 2 نشست کنفرانس و کارگاههای اتحادیه جهانی معلولیت در استانبول ترکیه با هدف تبادل تجربه و ارتقاء سطح علمی در راستای تحقق اهداف انجمن .

  29- درپی دعوت وزارت کشور از مدیریت انجمن آقای کاری و روشنی در همایش ملی سازمان های مردم نهاد که روز 14 مرداد در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار شد شرکت نمودند در این همایش بیش از 2 هزار نفر از مدیران و مسئولین سازمانهای مردم نهاد از سراسر کشور جضور داشتند آقای روحانی رئیس جمهورکشورمان با حضور در این جلسه گفت: بسیار خوشحالم که در جمع پر خیر و برکت سازمان های مردم نهاد هم می توانیم نظرات شما را بشنویم و استفاده کنیم و نکات مورد نظر را به شما ارائه دهیم.    وی اظهار داشت: که دولت قادر نیست همه امور و نیازمندی‌های جامعه و آن چه کشور نیاز دارد را برعهده بگیرد و لذا تقسیم‌بندی‌هایی برای وظایف دولت و سازمان‌های غیردولتی صورت گرفت. البته این به معنای این نیست که ما سمن‌ها و یا NGOرا از تمدن غرب آموخته‌ایم. جوامع اسلامی و ایران ما از دیرباز سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی در خود فعال کرده بودند.    رئیس جمهور گفت: این دولت تشکل های مردمی را تهدید نمی بیند و حتی به عنوان فرصت تلقی می کند.  رئیس جمهوری افزود: اساس تشکیل سازمان های مردم نهاد اعم از خیریه و اجتماعی که البته سیاسی را از این تشکل ها کنار می گذاریم.     یعنی گروه های داوطلب و غیرسیاسی آن هایی هستند که فعالیت سیاسی ندارند
  وی افزود: برخی تشکل ها صرفا صنفی هستند مثل اتحادیه های کارگری که آنها را در سمن ها نمی آوریم و تشيکل انجمن می دهند و در یک زمینه فعالیت خود را آغاز می کنند.
  روحانی بیان داشت: اساس سیاست دولت یازدهم بر این است که در همه امور تا آن جا که می توانیم وظایف را به مردم، تشکل ها و انجمن واگذار کنیم که یک پا خصوصی، یک پا غیردولتی و یک پا دولت است.      وی تاکید کرد: برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی نیازمند سمن‌ها هستیم، شنیدم که در تبریز

  یکی از انجمن‌های مردم‌نهاد توانسته است به طور کامل تکدی‌گری را از بین ببرد و این قابل تقدیر است که یک انجمن غیردولتی توانسته در یک شهر بزرگ و در برابر آسیب‌ها و معضلات اجتماعی برنامه دهد و آن مشکلات را حل و فصل کند.

  30- هشتمین جلسه ستاد مناسب سازی شهرداری تهران روز دوشنبه 93/9/10 در محل معاونت معماری و شهرسازی با حضور خانم دكتر صادق زاده جانشین دبیر ستاد، آقای دكتر صادقی و كارشناسان حوزه ستاد، نماینگان معاونت حمل و نقل و ترافیك، فنی عمرانی، زیبا سازی و مدیران NGO های فعال معلولین در حوزه مناسب سازی تشكیل گردید و بحث و تبادل نظر پیرامون بهبود نظارت ستاد برامر مناسب سازی و اخذ گزارشهای دوره ای از مناطق 22 گانه شهرداری تهران به عمل آمد . لازم به ذكر است آقای كاری مدیرعامل انجمن ندای معلولین ایران و آقایان معینی از انجمن باور، برجیان انجمن علمی فرهنگی و … نقطه نظرات خود را در ارتباط با موضوع بیان و خواستار دقت بیشتر در اجرای قوانین شدند.

  31- نظر باینکه آقای کاری مدیر عامل انجمن از سوی وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی برای شرکت در سلسله جلسات علمی توسعه برنامه ششم دعوت شده بودند . ایشان در سه نشست مورد اشاره که بیش از چهل نفر از مدیران تشکل های غیردولتی نیز حضور داشتند شرکت نمودند .نقطه نظرات انجمن ندای معلولین ایران را در ارتباط با حقوق افراد دارای معلولیت در برنامه ششم توسعه بیان کردند .  

  32- برنامه ریزی وهماهنگی برای حضور و مشارکت فعالانه اعضاء در مراسم جشنهای پرشکوه سالگرد پیروزانقلاب اسلامی ایران در روز چهارشنبه 22 بهمن 1393 و بر پایی غرفه برای احیای حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت با پخش بروشور و نصب بنر و پذیرایی از راه پیمایان محترم و….

  33- مشارکت و حضور فعال انجمن ندای معلولین دربرگزاری نمایشگاه حامیان سر زمین من که به همت وزارت راه و شهرسازی و مدیریت اجرایی سازمان مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران روزهای 20 و 21 اسفند 93 در محل عمارت مسعودیه برگزار گردید با رویکرد توانمندسازی سازمانهای غیردولتی   و ارتقای سطح کیفیت زندگی شهری و ترویج فرهنگ شهری و محله محوری برپا شد . همچنین برگزاری این مراسم بهانه‌ای برای پل ارتباطی میان مردم و مدیران دولتی وکارآفرینانی که در حوزه فرهنگ شهری فعالیت دارند، بود و در کار آفرینی برای گروههای هدف بسیار موثر واقع گردید. لازم به ذکر است که وزیر محترم راه و شهرسازی و معاونان آن وزارتخانه و معاونین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این مراسم دیدن نمودند.

  34- دکتر علی ربیعی وزیرتعاون، کارو رفاه اجتماعی صبح روز یکشنبه ۹۳/۱۲/۱۷ در مراسم رونمایی ازقانون دستورالعمل اصلاحی بند ۱۳ ماده ۲۶ قانون تاسیس، انحلال و اداره موسسات غیردولتی و تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که باحضور نمایندگان سازمانهای مردم نهاد و نمایندگان سازمان بهزیستی کشور آقایان شهسواری، خیرخواه، عبدالله زاده، و…. و مدیران استانی مشارکتهای بهزیستی در محل این وزارتخانه برگزارشد افزود: گفت بنا داریم دولتی تسهیل گرو حمایت گر داشته باشیم.   وی نسبت به فراگیرشدن خیرجمعی در جامعه اظهارامیدواری کرد و گفت : دردولت یازدهم اکثروزارتخانه ها، حتی مجموعه هایی که وظایف توسعه ای دارند، اندیشه فرهنگی، اجتماعی را دنبال می کنند و این به دلیل صفت “دولت فروتن” است.
  دکترربیعی ، جامعه کنونی ایران را دارای پیچیدگی هایی دانست که برای حل مسائل اجتماعی نیازمند هموارشدن مسیرمشارکت های مردمی است ودولت به تنهایی نمی تواند پیچیدگی ها را حل کند.
  وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی تاکید کرد: دولت یازدهم به نقش موثر حضور فعال نهادهای مدنی در ارائه خدمات منتهی به خیرجمعی کاملا واقف است، بنابراین ارائه خدمات را در این حوزه تسهیل و از آن استقبال می کند.
  دکترربیعی برضرورت تجدید نظر در مفهوم مشارکت درکشورگفت: در ایران به اشتباه مشارکت تنها مشارکت سیاسی تعبیر می شود که گرچه این امر نیز به نوبه خود حائز اهمیت است اما تحرک، بقاء و نشاط یک جامعه تنها با مشارکت سیاسی محقق نمی شود و باید مشارکت اجتماعی نیز در کنار مشارکت سیاسی گسترش داده و به تمام لایه های اجتماعی تعمیم داده شود.

  وی یاد آورشد: برای رسیدن به مفهوم ایران خوشبخت و امیدوارباید لایه های دیرین اجتماعی را با تقویت سرمایه های اجتماعی به عنوان سرمایه ای بی بدیل و بی نظیرکه نفت و یا هزاران ثروت دیگر هم نمی تواند جایگزین آن شود پرکنیم.
  وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: مفهوم درکنارهم بودن به انسان ها قوت قلب می دهد و رسانه ها نیز باید درزمینه تقویت و گسترش این مفهموم درنهادهای مدنی تلاش وبرنامه ریزی بیشتری داشته باشند. وی اضافه کرد: باید جامعه ما با تاکید بر مفهوم خیرجمعی به سمتی پیش برود که حس کنیم فرزندان ما بهتر از ما زندگی می کنند و تحرک اجتماعی دارند .دراین میان و برای گسترش این مفهموم ما نیز تنها نقش باغبان، تسهیل گرو حمایت گر را ایفا می کنیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: ما معتقدیم که نهادهای اجتماعی از ما دل سوزترند. باید برای حل مسائل خود از این نهادها استفاده کنیم. شایان ذکر است در این مراسم علاوه بر رونمایی از قانون دستورالعمل اصلاحی سازمانهای مردم نهاد، از افرادی که به طور مستمر درسلسله نشست های اصلاحی آن حضور داشتند به ترتیب آقای محمود کاری مدیر عامل انجمن ندای معلولین ایران، آقای سعدآبادی مدیر مراکز توانبخشی غیردولتی، آقای شهیدی مدیرکانون سراسری تشکلهای معلولین، آقای شیخ قرایی مدیر انجمن گردشگری معلولان پارس، آقای نوری از انجمن ندای معلولین ایران، آقای عشقی ، آقای آروان و…  تقدیر شد.

  دکتراحمدی میدری معاون  رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار رفاه اجتماعی نیز دراین نشست برتقویت خیر جمعی تاکید کرد و گفت: در هر زمان و مکانی وقتی امور را به مردم واگذار کرده ایم به موفقیت دست یافته ایم و از این پس با تدابیری که اندیشیده ایم فعالیت های نهادهای مردم نهاد آسان تر و فارغ از قوانین دست و پاگیر دنبال می شود.
  وی ادامه داد: درهرجایی که دولت خواسته است به تنهایی کاری را انجام بدهد ناموفق بوده و با واگذاری امور به مردم به موفقیت بیشتری می رسیم.

  آنچه در این گزارش ارائه گردیده بخشی از توفیقات الهی بوده که در طول سال 1393هیت مدیره انجمن ندای معلولین ایران توانسته در راستای اهداف از پیش تعیین شده به آن نائل شده و این انجمن براین باور است که باید زیرساخته های جامعه برای حضور افراد دارای معلولیت آماده گردد. امیدوارهستیم با جلب مشارکت همه اعضاء در نظر سنجی های پیش نیازها گامهای موثری در جهت رفع تدریجی تبعیض ها یی که مانع بهره مندی معلولین از امکانات عمومی و دستیابی به برابری فرصتها در بخشهای مختلف میگردد شده و شاهد حضور بیش از پیش افراد دارای معلولیت در فعالیتهای اجتماعی باشیم   .                                                                            

  ضمناً بخش بیشتری از فعالیتها بر روی وب سایت انجمن به آدرس : iranianhna.ir قابل ملاحظه میباشد .

  با سپاسگزاری از همکاریهای اداره امور سازمانهای مردم نهاد وزارت محترم کشور ، وزارت تعاون . کار ورفاه اجتماعی ، شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران کلیه مسئولین سازمانهای مختلف که در این گزارش به آنها اشاره گردیده

  با تقديم احترام
  محمود كاري ـ رئيس هيئت مديره و مدیرعامل

   

  نویسنده: مدیریت | | بدون نظر »