معلولین و جانبازان تا کی منتظر باشند؟
 • مقدمه

  مقدمه

  سپاس خداوندگاری را که عاملیت برتری انسانها را به یکدیگر تقوا و پرهیزگاری می داند و هرگاه بخوانیمش اجابت میکند و هرگاه در پی خلوتی باشیم ، بی هیچ واسطه ای در حضورش هستیم و همواره برآورنده خواسته های ماست.از آنجائیکه حرکت، لازمه پویائی زندگی انسان ها است برآن باوریم که ...

  ادامه...

 • نظرسنجی

  از بازدیدکنندگان گرامی درخواست می شود با مطالعه متن پيشنهادي منشور حقوق معلولين جسمي – حركتي و حسي نظرات خود را تا تاریخ 15 اسفند 92 به آدرس ایمیل info@iranianhna.ir ارسال نمایند.
  با تشـــکر روابط عمومی انجمن ندای معلولین ایران

  جهت مطالعه متن این قسمت را کلیک نمایید.
 • آخرین اخبار

 • پــــرداخت کــمــک های نــــقــــدی

 • تاریخ و ساعت

 • عضویت

 • دعوت به مقاله نویسی

  انجمن نداي معلولين ايران از علاقه مندان به مقاله نويسي دعوت به عمل مي آورد تا مقالات علمي خود را در زمينه هاي مرتبط با معلولين به آدرس ايميل info@iranianhna.ir جهت درج در سايت ارسال نمايند.

  با تشکر ، مديريت سايت
  انجمن نداي معلولين ايران
 • سخن روز

 • خاطره نویسی

 • ورود به بخش ایمیل سایت

 • پخش آنلاین موزیک

 • انتقادات و پیشنهادات

 • آمار بازدید

  تعداد کل مطالب : 491
  بازدید امروز : 262
  بازدید دیروز : 465
  ورودی گوگل امروز : 0
  افراد آنلاین : 1
  بازدید کل : 441163
 • (انتظارات نظام سلامت از رئیس جمهور آینده)
  معلولین و جانبازان تا کی منتظر باشند؟
  تساوی حقوق شهروندی حق مسلم هر فردی است

  محمود کاری، رئیس هیئت مدیره انجمن ندای معلولین ایران و عضو ستاد مناسب سازی بنیاد شهید و امور ایثارگران، در گفت‌وگو با سینا نسوز گفت: «به عنوان یکی از اعضای جامعه سلامت کشور، از دیدگاه آسیب‌شناسی، خواسته اصلی جامعه معلولین از ریاست جمهوری آینده فرهنگ سازی و ایجاد فرهنگ ارائه خلاقیت‌ها و توانمندی‌های معلولین است. معلولین نیز باید مانند سایر مردم از حقوق شهروندی مساوی برخوردار باشند. این حقوق باید به صورت زیر بنایی و بنیادی به مردم شناسانده شود.»

  وی در ادامه ضمن ابراز تأسف از تبلیغات منفی که برای عدم توانایی معلولین انجام شده است، ادامه داد: «متأسفانه سازمان‌ها معلولین را قشر بسیار ضعیفی جلوه داده‌اند. افرادی که در مقاطع تحصیلی بالا فارغ‌التحصیل شده‌اند و به مدارج بالای علمی دست پیدا کرده‌اند نمی‌توانند به راحتی وارد بازار کار شوند و اعتمادی که باید به آن‌ها وجود ندارد. باید تلاش کنیم تا نگرش درست فرهنگی از نظر ارائه موقعیت‌های شغلی به معلولین داده شود.»

  معلولین قادر به استفاده از محیط‌های تفریحی نیستند

  رئیس هیئت مدیره انجمن ندای معلولین در ادامه گفت: «تساوی فرصت‌ها نکته‌ای است که به عنوان حقی مسلم برای هر شهروندی در نظر گرفته می‌شود. حال آنکه از درصد بالایی از پروژه‌های عمرانی که در شهر اجرا می‌شود، معلولین بی‌نصیب هستند. واضح‌ترین این ضایع شدن حقوق مترو است. این وسیله حمل و نقل عمومی به هیچ عنوان قابلیت استفاده به وسیله معلولین و جانبازان را ندارد.»

   

  به گفته محمود کاری، در حال حاضر، هیچ یکی از سرویس‌های حمل و نقل و عبور و مرور درون و برون شهری اجازه استفاده معلولین را نمی‌دهد و همواره آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

  وی خاطر نشان کرد: «تا کنون قوانین بسیار زیادی برای معلولین تصویب شده است، از جمله این قوانین مصوبه‌های سال ۸۳ و شامل قانون ۱۶ ماده‌ای بود. در ادامه این قانون ۱۶ ماده‌ای، در سال ۸۷ ایران به کنوانسیون جهانی همایت از معلولین نیز پیوست. به وجود این قوانین باید این انتظار را از ریاست جمهوری آینده داشت تا سطح شهر برای عبور و مرور معلولین حداقل در سال ۱۰ درصد بهبود پیدا کند.»

  عضو ستاد مناسب سازی در ادامه هیچ یک از امکانات سطح شهر را به صورت استاندارد مناسب استفاده معلولین ندانست و ادامه داد: «باید موقعیتی پیش آید که معلولین بدون نیاز به کمک سایرین قادر به استفاده از خدمات پیشخوان دولت، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و حتی لذت بردن از اماکن تفریحی در کنار خانواده خود بدون هیچ دغدغه‌ای باشند.»

  به اشتغال معلولین رسیدگی کنید
  وی در ادامه مشکل اشتغال را از دیگر مواردی دانست که جامعه معلولین و جانبازان را به خود درگیر کرده است. محمود
  کاری در این باره ادامه داد
  : «اع
  تقاد ما بر این است که کارایی فردی که دچار معلولیت جسمی است به مراتب بیشتر از فرد سالم است. دلیل این ماجرا به این موضوع باز می‌گردد که فرد سالم در هشت ساعت کاری مفید خود بدون هیچ محدودیتی از جای خود برخواسته و به سایر کارها نیز می‌پردازد. اما فردی که به علت
   
  (هر 50 قدم یک مانع بر سر راه معلولین و جانبازان قرار دارد)
  شرایط خاص جسمی از سر جای خود بلند نمی‌شود به مراتب تمرکز بیشتری بر کار خود دارد.»

  هر ۵۰ قدم یک مشکل برای معلولین وجود دارد
  وی گفت: «از دیدگاه معلولین و گروه‌های هدف مصرف کننده مناسب سازی‌های معابر شهری، این امر در کلان شهرها هنوز به ۲۰ درد هم نرسیده است. ممکن است در اخبار و رسان‌ها مدام از نصب معابر مختلف و مناسب برای معلولین و جانبازان در خیابان‌های اصلی صحبت شود. اما مشکل ما خیابان جمهوری و ولیعصر و انقلاب نیست. درصد بسیار بالایی از معلولین در مناطق محروم جنوب شهر زندگی می‌کنند که باید در این مناطق تمهیدات مناسب سازی معابر شهری انجام شود. م

  به گفته وی، اگر شهرداری تهران در ابتدای کار و قبل از شروع مراحل اجرایی جویای نظر و پیشنهاد انجمن هاي معلولین(NGO ها) باشد، می‌توان از دوباره کاری و هزینه تراشی‌های اضافه برای مناسب سازی معابر جلوگیری کرد. برای مثال خطوطی که به وسیله موزائیک‌های زرد رنگ برجسته برای نابینایان تعبیه شده است یکی از این موارد است. این خطوط نه تنها از نظر عمق عاج موزائیک‌ها غیر استاندارد و برای چای نابینایان آزار دهنده است، بلکه به وسیله سدهایی که خود شهرداری برای جلوگیری از ورود موتور سیکلت به پیاده روها گذشته شده است، مسدود شده و برای نابینایان قابل استفاده نیست.»

  محمود کاری ادامه داد: «متأسفانه شهرداری برای راحت کردن پلیس راهنمایی و رانندگی پ، برخی از معابر پیاده را طوری مهر و موم کرده که حتی مادری و با کالسکه نوزاد خود نیز نمی‌تواند از آن عبور کند چه برسد به معلولین و جانبازان.»

  وی در پایان گفت: «در کل معلولین در کشور برای رفت و آمد و در کل زندگی روزمره خود وضعیت خوبی ندارند و این مسئله در کنار موضوع اشتغال آن‌ها باید مهم‌ترین برنامه‌های ریاست جمهوری برای این جامعه باشد.»

  نویسنده: مدیریت | | بدون نظر »