مسكن معلولان
 • مقدمه

  مقدمه

  سپاس خداوندگاری را که عاملیت برتری انسانها را به یکدیگر تقوا و پرهیزگاری می داند و هرگاه بخوانیمش اجابت میکند و هرگاه در پی خلوتی باشیم ، بی هیچ واسطه ای در حضورش هستیم و همواره برآورنده خواسته های ماست.از آنجائیکه حرکت، لازمه پویائی زندگی انسان ها است برآن باوریم که ...

  ادامه...

 • نظرسنجی

  از بازدیدکنندگان گرامی درخواست می شود با مطالعه متن پيشنهادي منشور حقوق معلولين جسمي – حركتي و حسي نظرات خود را تا تاریخ 15 اسفند 92 به آدرس ایمیل info@iranianhna.ir ارسال نمایند.
  با تشـــکر روابط عمومی انجمن ندای معلولین ایران

  جهت مطالعه متن این قسمت را کلیک نمایید.
 • آخرین اخبار

 • پــــرداخت کــمــک های نــــقــــدی

 • تاریخ و ساعت

 • عضویت

 • دعوت به مقاله نویسی

  انجمن نداي معلولين ايران از علاقه مندان به مقاله نويسي دعوت به عمل مي آورد تا مقالات علمي خود را در زمينه هاي مرتبط با معلولين به آدرس ايميل info@iranianhna.ir جهت درج در سايت ارسال نمايند.

  با تشکر ، مديريت سايت
  انجمن نداي معلولين ايران
 • سخن روز

 • خاطره نویسی

 • ورود به بخش ایمیل سایت

 • پخش آنلاین موزیک

 • انتقادات و پیشنهادات

 • آمار بازدید

  تعداد کل مطالب : 491
  بازدید امروز : 262
  بازدید دیروز : 465
  ورودی گوگل امروز : 0
  افراد آنلاین : 1
  بازدید کل : 441163
 • «دستهایم دیگر نای چرخاندن چرخهای صندلی چرخدارم را نداشت هر چقدر سعی میکردم از در اتاقم خارج شوم نمی توانستم. اگر هم می توانستم از اتاق خارج شوم پله ها را چه میکردم؟ چگونه با صندلی چرخدار از پله ها عبور میکردم؟ کسی در منزل نبود. مامان رفته بود خرید و بابا هم اراده ، چقدر گفتم این خانه مناسب سازی نشده؟ آخر تا به کی نخواهم توانست لااقل قسمتی از کارهایم را خودم مستقل انجام دهم؟ هزینه مناسب سازی منزلمان برای خانواده سنگین است؟ دلم نمی آید مدام به بابا گوشزد کنم وقتی میدانم هزینه مناسب سازی یا خرید منزلی مناسب در توانش نیست! آخر گناه من چیست؟ حتی برای یک لیوان آب هم باید از دیگران کمک بگیرم! خدایا ، صاحبخانه را چه کنیم؟ هزینه مناسب سازی را هم اگر بتوانیم مهیا کنیم صاحبخانه اجازه چنین کاری نمی دهد! شنیده ام تسهیلات مسکن به معلولین می دهند اما من که معلول سرپرست خانوار نیستم! اگر ازدواج کرده بودم و زندگی مستقلی هم داشتم آنقدر هزینه های زندگی اقشار معلول زیاد است که تامین مسکن را در توان خویش نمی بینم! ای کاش خودم کار می کردم و صاحب شغلی بودم تا با دریافت تسهیلات و وام مسکن معلولین خانه ای مناسب تهیه میکردم! اما کار کجا بود؟! تازه کار هم پیدا کنم مشکلات رفت و آمد و مشکلات جسمی که مانع رفت و آمدم می شود را چه کنم؟ خدای من تا به کی باید با این مشکلات دست به گریبان باشم؟ اگر خدایی ناکرده مامان و بابا چند روزی نباشند چه خواهم کرد؟ و ، و ، و…»

  سلام دوست من ، لابد از خواندن این جملات تعجب کرده ای! این داستان نیست بلکه …
  واقعیت زندگی افراد معلولی است که نه تنها در محیط جامعه ، مشکل عبور و مرور دارند بلکه در محیط منزل و محل زندگی شان نیز مشکلات فراوانی متحمل می شوند. مسکن عامل بسیار مهمی است در زندگی همه افراد بخصوص افراد دارای معلولیت. مسکن سرپناه انسان است لذا اگر سرپناه اَمن و مناسبی نداشته باشد چگونه می توان انتظار آرامش و آسایش در زندگی داشت؟

  افراد معلول به علت شرایط ویژه ای که از لحاظ جسمی و حرکتی دارند برای زندگی و داشتن آسایش ، نیازمند مسکنی مناسب و بالتبع آن جامعه و شهری مناسب هستند. البته تامین مسکن و محلی برای زندگی در درجه اول قرار دارد که در درجات بعدی باید به مناسب سازی مسکن پرداخت. فرد معلولی که در خانواده ای کم درآمد زندگی می کند مطمئنا مشکلات بیشتری در حوزه مسکن خواهد داشت. اجاره نشینی نیز از مشکلات عدیده ای است که قشری از معلولین و خانواده هایشان را آزار می دهد.

  ناگفته نماند که دولت جهت تامین مسکن معلولان در چارچوب تامین مسکن افراد نيازمند ، آيين‌نامه تأمين مسکن معلولين را تصويب کرده که بر اساس آن وزارت مسکن و شهرسازي موظف است نسبت به تامين زمين و اعتبار لازم براي احداث واحد مسکوني معلولين اقدام کند.

  اینگونه طرح ها چندین سال است به نحو خوبی رسیدگی می شود اما کماکان نیاز به رسیدگی بیشتری دارد و تصویب طرحهای بهتری را نیز می طلبد. در این طرح ها معلولین سرپرست خانوار در ارجحیت اجرای طرح قرار دارند اما نباید معلولین مجرد نادیده گرفته شوند. معلولین مجردی که تحت سرپرستی خانواده ای هستند که تامین مسکن و تامین هزینه های مناسب سازی برایشان دشوار است نیز باید مورد توجه بیشتری قرار گیرند.

  به عنوان پیشنهاد به دولت و مسئولین مرتبط با امور عرض می نمایم ، علاوه بر ارائه تسهیلات جهت تامین مسکن معلولین ، ارائه تسهیلات و وام ، جهت مناسب سازی محل مسکونی نیز می تواند راهکار مناسبی باشد برای حل مشکلات معلولین و خانواده هایشان. زیرا معلولینی داریم که با وجود داشتن مسکن شخصی ، به علت مناسب سازی نبودن مسکن شان دچار معضلات فراوانی هستند. لذا قبل از مناسب سازی شهر و جامعه ، لازم است برخی مسکن ها و برخی منازل مناسب سازی اساسی شوند.

  مناسب سازی سرویس بهداشتی منازل ، حذف پله ها و یا قرار دادن رمپ کنار پله ها جهت عبور معلولین ، قرار دادن آسانسور برای ساختمانهای مسکونی ، حذف برآمدگی بین اتاق ها ، ارائه طرح های مختلف جهت مناسب سازی آشپزخانه و حمام ، مناسب سازی سایز دسترسی به کابینت ها ، شیرهای دستشویی و پریزهای برق و…

  جهت حل اینگونه مشکلات می توان تیم های مختلفی تشکیل داد جهت رسیدگی به امور مسکن معلولین. تیم هایی شامل افراد معلول و غیر معلول و کارشناسان مختلف جهت رسیدگی به امور مسکن معلولین و دریافت نقطه نظرات تک تک معلولین و ارائه راه حل ها و راهکارهای گوناگون از زبان افراد درد آشنا. البته انجام این راهکار و تشکیل تیم و رسیدگی به مشکلات تک تک معلولین ، کاری بس دشوار است که زمان زیادی نیز به طول خواهد انجامید اما ما معلولین امروز تلاش خواهیم کرد برای ساختن شهر و کشوری مناسب برای زمان حال و آینده.

  وقتی این همه افزاد متبحر و کارشناس مسکن داریم و بالتبع آن معلولینی که هر یک متمایل به بهتر زیستن و بهینه تر زندگی کردن هستند ، چرا همین حالا شروع نکنیم؟ اگر هدف مان خودکفائی و استقلال است ، پس با یک یا علی گفتن و تلاش برای زندگی بهتر ، کم کم به اهداف متعالی تری دست خواهیم یافت.

  همچنین باید تسهیلات دولتی جهت تامین مسکن معلولین به نحوی ارائه شود که بنا به وضعیت خانواده های دارای فرد معلول قابل پرداخت باشد. فرد معلول و متاهلی که سرپرست خانوار می باشد به علت معلولیت جسمی و شرایط ویژه اش مطمئنا خرج و مخارج زندگی بالاتری از فرد غیرمعلول خواهد داشت لذا باید باز پرداخت اقساط تسهیلات مسکن به گونه ای باشد که بتواند تامین کند. در کنار آن خانواده ای که فرد معلول مجرد نیز دارد باید مورد توجه قرار گیرد.

  خانواده هایی که از نظر مالی و اقتصادی نیازمند هستند جهت تامین مسکن مناسب برای آسایش فرزند معلول شان با مشکلات فراوانی روبرو خواهند شد پس برای رفع اینگونه معضلات ، دولت باید تمهیدات ویژه ای در نظر بگیرد. امیدوارم این مقاله و تمامی تجربیات دوستان همنوعم که هر یک به نوعی استاد من در زندگی هستند ارائه دهنده راهکارهای مناسبی باشد برای دولت وظیفه شناس مان و مسئولان محترم و عزیزی که دغدغه های اصلی مهم شان رسیدگی به قشر عظیم و آسیب پذیر معلولین می باشد.

  *به امید توفیق روز افزون برای تمامی اقشار جامعه.*

  نوشته : فرزانه حبوطي

  نویسنده: مدیریت | | بدون نظر »