متن پيشنهادي منشور حقوق معلولين جسمی – حركتي و حسی
 • مقدمه

  مقدمه

  سپاس خداوندگاری را که عاملیت برتری انسانها را به یکدیگر تقوا و پرهیزگاری می داند و هرگاه بخوانیمش اجابت میکند و هرگاه در پی خلوتی باشیم ، بی هیچ واسطه ای در حضورش هستیم و همواره برآورنده خواسته های ماست.از آنجائیکه حرکت، لازمه پویائی زندگی انسان ها است برآن باوریم که ...

  ادامه...

 • نظرسنجی

  از بازدیدکنندگان گرامی درخواست می شود با مطالعه متن پيشنهادي منشور حقوق معلولين جسمي – حركتي و حسي نظرات خود را تا تاریخ 15 اسفند 92 به آدرس ایمیل info@iranianhna.ir ارسال نمایند.
  با تشـــکر روابط عمومی انجمن ندای معلولین ایران

  جهت مطالعه متن این قسمت را کلیک نمایید.
 • آخرین اخبار

 • پــــرداخت کــمــک های نــــقــــدی

 • تاریخ و ساعت

 • عضویت

 • دعوت به مقاله نویسی

  انجمن نداي معلولين ايران از علاقه مندان به مقاله نويسي دعوت به عمل مي آورد تا مقالات علمي خود را در زمينه هاي مرتبط با معلولين به آدرس ايميل info@iranianhna.ir جهت درج در سايت ارسال نمايند.

  با تشکر ، مديريت سايت
  انجمن نداي معلولين ايران
 • سخن روز

 • خاطره نویسی

 • ورود به بخش ایمیل سایت

 • پخش آنلاین موزیک

 • انتقادات و پیشنهادات

 • آمار بازدید

  تعداد کل مطالب : 491
  بازدید امروز : 221
  بازدید دیروز : 415
  ورودی گوگل امروز : 2
  افراد آنلاین : 2
  بازدید کل : 440410
 • بسمه تعالی

  منشور حقوق معلولین جسمی، حرکتی و حسي

  بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران خصوصاً اصول 19، 20 ،28 ،29 و توجه به کرامت انسانی و رعایت عدالت در جامعه از اصول پایه نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و دولت موظف است خدمات عادلانه و مطلوبی را برای اقشار مختلف جامعه تامین نماید . از جمله قشر آسیب پذیر معلولین جسمی ، حرکتی ، که بر اساس قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب 1383/2/16 مجلس شورای اسلامی و قانون کنوانسیون جهاني حقوق افراد دارای معلولیت مصوب 1387/9/13 مجلس شورای اسلامی ایران ، دولت و مسئولین قانون گزار مکلف شده اند با همکاری دستگاههای اجرایی موسسات عمومی و سازمانهاي مردم نهاد بمنظور تأمین حقوق فردی ، اجتماعی ، اقتصادی ، رفاهی و سیاسی افراد فوق  اقدام نماید . این امر درکشور میسر نمی گردد مگر با همت جمعی و عزم ملی . دستگاههاي اجرائي مذكور بدون اغماظ مكلف به اجرايقوانين  فوق الذكر باشند. در این راستا معلولین جسمی ، حرکتی و حسي که بخشي از جمعيت كشور هستند و دارای معلولیت و محدودیت خاص می باشند، می بایست مورد توجه ویژه ای قرار گيرند و دولت وظیفه دارد زمینه رشد و بالندگی نشاط و سلامت ، تامین اجتماعی و رفاه در زندگی را همانند سایر شهروندان کشور براي آنان ایجاد نماید، منشور ذیل که حقوق عادلانه معلولان جسمی ، حرکتی و حسي را در نظام مقدس جمهوری اسلامی ترسیم می نماید ، به همت انجمن نداي معلولين ايران با همكاري جمعی از نخبگان و صاحب نظران فعال در حوزه  معلولين جسمی، حرکتی وحسي کشور در ديماه 1392 تهيه و تدوین گردیده است. باشد این حرکت بنیادی  زمینه زندگی مطلوب همراه با نشاط وامید را در دل افراد داراي معلوليت ایجاد نماید. و اين خدمت ارزنده نظام عدالت محور جمهوري اسلامي و دولت تدبير واميد در تاريخ ماندگار خواهد بماند.

  برابر آمارهاي مطالعه شده جهاني ده درصد جمعيت هركشوري دارای نوعی از معلولیت هستند . این بخش از جمعیت که بزرگترین اقلیت کشور را تشکیل می دهند اغلب برای مشارکت در جامعه با موانع بسیاری مواجهند . جلوه های موانع موجود به اشکال گوناگون شامل محیطي، فیزیکی ، فناوری اطلاعات و ارتباطات و یا موارد منتج از قوانین و سیاستها و نیز تبعیض و نگرشهای اجتماعی نمود یافته اند . نتیجه این امر برای افراد داراي معلوليت تحدید فرصتهای برابر در دسترسی به خدمات اجتماعی ، آموزشی ، اشتغال ، سلامت ، حمل و نقل و مشارکت سیاسی یا عدالت را برای ایشان در پی دارد . شواهد و تجربیات نشانگر آنند که چنانچه موانع مذکور از پیش روی افراد معلول جسمی و حرکتی برداشته شود و این افراد در راستای مشارکت کامل در جامعه توانمند گردند منافع متعددی برای جامعه در پی خواهد داشت . بنابراین وجود موانع موجب زیان و خسارت به منافع جامعه بوده و  برابري فرصتها براي افراد معلول ضرورتی است در تحقق توسعه و پیشرفت اجتماعی . در همین ارتباط کنوانسیون جهاني حقوق افراد داراي معلوليت نیز وجود موانع را بعنوان اجزاء اصلی موجد معلولیت به رسمیت می شناسد . مطابق مفاد قانون کنوانسیون جهاني حقوق افراد دارای معلولیت  كه در تاريخ 13/9/87 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده  و قانون جامع حمایت از حقوق معلولان كه در تاريخ 1383/2/16 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است ، ناتوانی مفهومی است ناشی از گنش متقابل بین افراد دارای اختلال و موانع نگرشی و محیطی که موجب ممانعت آنان از مشارکت کامل و موثر در جامعه برابر با سایر افراد می گردد.

  دسترسی و شامل سازی جامعه برای افراد دارای معلولیت جسمی ، حرکتی  جزء حقوق اساسی هستند که قانون  مدني،قانون جامع و قانون کنوانسیون آنها را تصدیق کرده بطوریکه این دو را نه تنها امور قطعی و عینی دانسته بلکه بعنوان پیش شرط هایی برای برخورداری از سایر حقوق بحساب می آورند.

  افراد داراي معلوليت جسمي حركتي و حسي حق دارند از كليه امكاناتي كه در چارچوب قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران ومعاهدات بين المللي كه توسط مجلس شوراي اسلامي  پذيرفته و تصويب ميگردند همانند ساير اقشار ملت بطور برابر استفاده نمايند.

  بخشي از  موارد پیش بینی شده برای احقاق حقوق معلولان جسمی ، حرکتی وحسي به شرح زير است.

  معلولين جسمی ، حرکتی و حسي حق دارند.

  1-  زندگی مناسب و هم سطح سایر شهروندان ایرانی داشته باشند و از مسئولین اجرایی و قانون گزار بخواهند این مهم را فراهم آورده وملزم به رعايت آن باشند .

  2-  معلولين از کلیه مشاغل متناسب با توانمندی هایشان بهره مند گردند و مسئولین اجرائی و قانون گزار موطفند که اولويت این نوع مشاغل را به معلولين جسمی ، حرکتی اختصاص دهند.

  3-  از آموزش در تمامی سطوح مختلف آموزشی ( از مهد کودک تا دانشگاه) به صورت رایگان بهره مند باشند و مسئولین اجرائی و قانون گزار موظفند که امکانات لازم را برای  تحصیل معلولين فراهم آورد.

  4-  وزارت ورزش موظف است اقدامات لازم را براي مناسب سازي كليه اماكن آموزشي دولتي و خصوصي را منطبق با استاندارد هاي جهاني ويژه افراد داراي معلوليت فراهم نمايد تا معلولين قادر باشند همانند سایر شهروندان تحصيل کنند و سلامت جسمی و روحی خویش را حفظ نمایند و مسئولین اجرائی و قانون گزار موظفند برابر جمعیت معلولین جسمی، حرکتی امکانات ورزشی رادرکشور فراهم آورند .

  5– معلولين حق دارند از مزایای خدمات بیمه ای خاص ( تکمیلی) بهره مند باشند و ازمسئولین اجرائی و قانون گزار بخواهند که تمامی خدمات درمانی آنان را بطور رايگان فراهم گردد

  6– در سطوح مختلف مدیریتی کشور خصوصا در حوزه معلولین دارای جایگاه خاص باشد و در تصمیم گیری و تصمیم سازی در حوزه معلولین نوع خود صاحب رای و نظر باشد و از مسئولین اجرائی قانون گذار بخواهد از معلولین جسمی ، حرکتی در سمت هاي مختلف  استفاده نمایند .

  7- معلولين خود را به دلیل معلولیت و داشتن هزینه های بیشتر نسبت به سایر افراد جامعه مشمول حق معلولیت ميدانند  و ازمسئولین اجرائی و قانون گزار بخواهد این حق معلولیت را ماهانه جهت تامین هزینه های جبراني معلولیت به وی پرداخت نمایند.

  8– معلولين حق دارنند شبکه های ایمنی و خدمات اجتماعی ویژه نوع معلولیت خود را دارا باشد واز مسئولین اجرائی و قانون گزار بخواهد این خدمات را برای وی فراهم آورد.

  9– معلولين حق دارنند به کلیه خدمات ( بالقوه و بالفعل ) ارائه شده از جمله خدمات رفاهی  اجتماعی ، سیاسی و غیره در جامعه دسترسی را بر اساس نیاز آنان داشته باشد و از مسئولین اجرائی و قانون گزار این دسترسی را بر اساس نیاز آنان فراهم کند

  10– معلولين حق دارنند در استفاده از امکانات عمومي و معابر شهری از قبیل پیاده روها ، پل ها ، نمایشگاه ها ، هتل ها ، هواپیما ، قطار ، اتوبوس و…هیچ گونه محد.ودیتی نداشته باشد و متولیان محدودیت را مجرم بدانند  و عندلزوم از ايجادكنندگان محدوديت براي معلولين به مراجع قضايي شكايت نمايند و از  مسئولین قضايي ، اجرائی و قانون گزاربخواهد موانع و محدودیت های موجود شهری را از سر راه او بردارند ،  مسیربهره مندی از امکانات شهری را برای وی فراهم نمايند.

  12–  افراد داراي معلوليت حق دارند از امكانات ورزشي و تفريحي استفاده کنند ودر این مسیر موانعی را نبیند و از مسئولین اجرائی   و قانون گزار بخواهد زمینه های ورزش و تفریح را برای وی فراهم نمايند .

  13– معلولين حق دارنند  جهت حرکت در مسیر پیشرفت و رسیدن به اشتغال پایدار و زندگی مطلوب و نشاط آور مشاور تخصصی داشته باشد و  مسئولین اجرائی و قانون گزار برای وی مشاور شغلی را فراهم آورده وشغل فراخور حال گروه هدف را در اختيارشان قرار دهند.

  14–  معلولين حق دارند كه جامعه خصوصا خانواده وی آموزش های لازم را جهت شناخت نوع معلولیت و چگونگی رفتار با این نوع معلولیت را ببیند و مسئولین اجرائی و قانون گزار را مقصر بداند . نه جامعه و خانواده خود را.

  15–  افراد جامعه بايد ، توانمندی ها و استعداد های معلولين را بشناسند و مسئولین اجرائی و قانون گزار برای شکوفایی استعداد های بالقوه آنها برنامه ریزی نمایند و نگذارند هوش ، ذکاوت ، خلاقیت  و استعداد های خدادادی  اين افراد به تباهی برود.

  16- معلولین جسمی حرکتی حق دارند : خود را مشمول اهداف عالیه و جامعه هدف در اجرای کنوانسیون جهانی حقوقی افراد دارای معلولیت بدانند و از متولیان امر بخواهند بدون قید و شرط مجری کلیه مفاد این تفاهم نامه  جهانی و قانون جامع حمايت از حقوق معلولين باشند .

  17- معلولين بايد در اولویت اول اخذ تسهیلات و امکانات لازم جهت خرید مسکن باشند و از متولیان امر بخواهند جهت تامین مسکن وی مساعدت های لازم را بنمایند .

  18- معلولين حق دارند  در موارد ضروري مددكار همراه داشته باشد و متولیان شرایط استفاده از این مهم را فراهم و هزینه های مربوطه به آن را به وی پرداخت نمایند .

  19- معلولين بايد آمار صحیحی از افراد معلول کشور را در دسترس مدیران ذیصلاح ببینند تا مطمئن باشد مدیران ذیربط در برنامه ریزی جهت رفع مشکلات معلولان راه را درست انتخاب کرده اند و متولیان امر با آمار صحیح برنامه ریزی نمایند .

  20– معلولين حق دارند قوانین تصویب شده در مورد ارائه خدمات و رفاه براي معلولیت خود را تنها در ابلاغیه ها ، یادداشت ها ، روزنامه ها نبینند و دولت قوانین مرتبط با ارائه خدمات به معلولین را بدون قید و شرط به اجرادرآورد و با متخلفین این مصوبات با جدیت برخورد نماید .و بودجه پيش شدهجهت رفاه گروه هدف را در جاهاي ديگر مصرف ننمايند.

  21– معلولین حق دارند با هم نوع خود و دیگر معلولین ، تشکل های استاني ، ملی و بین المللی ارتباطبرقرار نمایند و دولت امکانات لازم جهت توسعه این تشکل ها را  فراهم نماید .

  22–  معلولين جسمی حرکتی حق دارند: در سند چشم انداز ایران 1404 نقش خود را در جهت توسعه  پايدار ایران اسلامی و مشاركتهاي اجتماعي بدانند و در این راستا حرکت نمایند و از مسئولین امر بخواهد سهم او را در پیشرفت ایران اسلامی تعريف نماید .

  23- معلولين حق دارند به منظور ارتقاء سطح کیفی موسسات علمی ، مطالعاتی ، آموزشی ، توانبخشي و تشکل های صنفی ، خود به صورت مستمر با موسسات بین المللی دنیا ارتباط برقرار نمایند و دولت زمینه موثر جهانی شدن را فراهم آورد .

  24- معلولين جسمی حرکتی حق دارند: کلیات مفاد این منشور را در برنامه های اجرائی و قانون گزاريکشور ببینند و از مسئولین امر بخواهند گزارش اجرای این برنامه ها را به عموم مردم بخصوص معلولین کشور اطلاع رسانی نماید .

  25-   معلولين حق دارند: شاهد کاهش وپيشگيري ازبروز معلولیت ها در کشور باشند و از مسئولین امر بخواهند با برنامه ریزی جامع از وقوع معلولیت پیشگیری نمایند و در این راستا از تکنولوژی و امکانات بروز جهانی بهره مند گردند .

  منشورحقوق معلولين (حقوق شهروندي) افراد داراي معلوليت در يك مقدمه و بيست وپنج ماده به همت انجمن نداي معلولين ايران تهيه و تدوين گرديده كه درتاريخ بهمن 92 جهت طي مراحل قانوني تقديم جناب آقاي دكتر حسن روحاني رياست محترم جمهوري اسلامي ايران گرديده.

  انجمن ندای معلولین ایران
  بهمن 92

  نویسنده: مدیریت | | بدون نظر »