قانون جامع
 • مقدمه

  مقدمه

  سپاس خداوندگاری را که عاملیت برتری انسانها را به یکدیگر تقوا و پرهیزگاری می داند و هرگاه بخوانیمش اجابت میکند و هرگاه در پی خلوتی باشیم ، بی هیچ واسطه ای در حضورش هستیم و همواره برآورنده خواسته های ماست.از آنجائیکه حرکت، لازمه پویائی زندگی انسان ها است برآن باوریم که ...

  ادامه...

 • نظرسنجی

  از بازدیدکنندگان گرامی درخواست می شود با مطالعه متن پيشنهادي منشور حقوق معلولين جسمي – حركتي و حسي نظرات خود را تا تاریخ 15 اسفند 92 به آدرس ایمیل info@iranianhna.ir ارسال نمایند.
  با تشـــکر روابط عمومی انجمن ندای معلولین ایران

  جهت مطالعه متن این قسمت را کلیک نمایید.
 • آخرین اخبار

 • پــــرداخت کــمــک های نــــقــــدی

 • تاریخ و ساعت

 • عضویت

 • دعوت به مقاله نویسی

  انجمن نداي معلولين ايران از علاقه مندان به مقاله نويسي دعوت به عمل مي آورد تا مقالات علمي خود را در زمينه هاي مرتبط با معلولين به آدرس ايميل info@iranianhna.ir جهت درج در سايت ارسال نمايند.

  با تشکر ، مديريت سايت
  انجمن نداي معلولين ايران
 • سخن روز

 • خاطره نویسی

 • ورود به بخش ایمیل سایت

 • پخش آنلاین موزیک

 • انتقادات و پیشنهادات

 • آمار بازدید

  تعداد کل مطالب : 491
  بازدید امروز : 221
  بازدید دیروز : 415
  ورودی گوگل امروز : 2
  افراد آنلاین : 3
  بازدید کل : 440410
 • به نام خدا

  قانون جامع حمايت از حقوق معلولان مصوب  1383/2/16

  مجلس شوراي اسلامي
  ماده 1ـ دولت موظف است زمينه هاي لازم را براي تامين حقوق معلولان، فراهم و حمايتهاي لازم را از آنها به عمل آورد.

  تبصره ـ منظور از معلول در اين قانون به افرادي اطلاق مي گردد كه به تشخيص كميسيون پزشكي سازمان بهزيستي بر اثر ضايعه جسمي، ذهني، رواني يا توام ، اختلال مستمر و قابل توجهي در سلامت و كارآيي عمومي وي ايجاد گردد، به طوري كه موجب كاهش استقلال فرد در زمينه هاي اجتماعي و اقتصادي شود.

  ماده 2ـ كليه وزارتخانه ها، سازمانها و موسسات و شركتهاي دولتي و نهادهاي عمومي و انقلابي موظفند در طراحي، توليد و احداث ساختمانها و اماكن عمومي و معابر و وسايل خدماتي به نحوي عمل نمايند كه امكان دسترسي و بهره مندي از آنها براي معلولان همچون افراد عادي فراهم گردد.

  تبصره 1ـ وزارتخانه ها، سازمانها و موسسات و شركتهاي دولتي و نهادهاي عمومي و انقلابي موظفند جهت دسترسي و بهره مندي معلولان، ساختمانها و اماكن عمومي، ورزشي و تفريحي، معابر و وسايل خدماتي موجود را در چارچوب بودجه هاي مصوب سالانه خود مناسب سازي نمايند.

  تبصره 2ـ شهرداريها موظفند از صدور پروانه احداث و يا پايان كار براي آن تعداد از ساختمانها و اماكن عمومي و معابري كه استانداردهاي تخصصي مربوط به معلولان را رعايت نكرده باشند خودداري نمايند.

  تبصره 3ـ سازمان بهزيستي كشور مجاز است بر امر مناسب سازي ساختمانها و اماكن دولتي و عمومي دستگاههاي مذكور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نمايند.

  تبصره 4ـ آئين نامه اجرايي ماده فوق ظرف سه ماه مشتركاً توسط وزارت مسكن و شهرسازي، سازمان بهزيستي كشور و سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور تهيه و به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.

  ماده 3ـ سازمان بهزيستي كشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانين بودجه سالانه اقدامات ذيل را به عمل آورد:

  الف ـ تامين خدمات توانبخشي، حمايتي، آموزشي و حرفه آموزي مورد نياز معلولان با مشاركت خانواده هاي معلولان و همكاري بخش غير دولتي (خصوصي، تعاوني، خيريه) و پرداخت يارانه (كمك هزينه) به مراكز غير دولتي و خانواده ها.

  ب ـ گسترش مراكز خاص نگهداري، آموزشي و توانبخشي معلولان واجد شرايط (معلولان نيازمند، معلولان بي سرپرست، معلولان مجهول الهويه، معلولان با ناهنجاريهاي رفتاري) با همكاري بخش غير دولتي و پرداخت تسهيلات اعتباري و يارانه (كمك هزينه) به آنها.

  ج ـ تامين و تحويل وسايل كمك توانبخشي مورد نياز افراد معلول.

  دـ گسترش كارگاههاي آموزشي، حمايتي و توليدي معلولان و ارائه خدمات توانبخشي حرفه اي به معلولان جهت توانمند سازي آنان.

  تبصره ـ كارگاههاي آموزشي، حمايتي و توليدي معلولان موضع ماده فوق از شمول قانون كار مصوب 29/8/1369 مستثني خواهد بود.

  ماده 4 ـ معلولان مي توانند در استفاده از امكانات ورزشي، تفريحي، فرهنگي و وسايل حمل و نقل دولتي (مترو، هواپيما، قطار) از تسهيلات نيمه بها بهره مند گردند.

  تبصره ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان تربيت بدني و شهرداريها موظفند كتابخانه، اماكن ورزشي، پارك و اماكن تفريحي خود را به نحوي احداث و تجهيز نمايند كه امكان بهره مندي معلولان فراهم گردد.

  ماده 5 ـ افراد تحت سرپرستي معلولان با معرفي سازمان بهزيستي كشور تحت پوشش بيمه خدمات درماني و معلولان تحت پوشش بيمه خدمات درماني و بيمه مكمل درماني قرار مي گيرند.

  ماده 6ـ يكي از فرزندان اوليائي كه خود ناتوان و معلول بوده (هر دو يا يكي از آنها معلول باشد) و يا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظيفه عمومي معاف مي گردد.

  تبصره ـ همسراني كه زن ناتوان و معلول خود را سرپرستي مي نمايند مادامي كه سرپرستي همسر ناتوان و معلول را بر عهده داشته باشند از انجام وظيفه عمومي معاف ميگردند.

  ماده 7 ـ دولت موظف است جهت ايجاد فرصتهاي شغلي براي افراد معلول تسهيلات ذيل را فراهم نمايد:

  الف ـ اختصاص حداقل سه درصد (3%) از مجوزهاي استخدامي (رسمي، پيماني، كارگري) دستگاههاي دولتي و عمومي اعم از وزارتخانه ها، سازمانها، موسسات، شركتها و نهادهاي عمومي و انقلابي و ديگر دستگاههايي كه از بودجه عمومي كشور استفاده مي نمايند به افراد معلول واجد شرايط.

  ب ـ تامين حق بيمه سهم كارفرما توسط سازمان بهزيستي كشور و پرداخت آن به كارفرماياني كه افراد معلول را به كار مي گيرند.

  ج ـ پرداخت تسهيلات اعتباري به واحدهاي توليدي ، خدماتي، عمراني و صنفي و كارگاههاي توليدي حمايتي در مقابل اشتغال افراد معلول به ميزاني كه در قوانين بودجه سالانه مشخص ميگردد.

  د ـ پرداخت تسهيلات اعتباري خود اشتغالي (وجوه اداره شده) به افراد معلول به ميزاني كه در قوانين بودجه سالانه مشخص ميگردد.

  ه ـ پرداخت تسهيلات اعتباري (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهاي توليدي و خدماتي اشتغالزا به شركتها و موسساتي كه بيش از شصت درصد (60%) سهام و سرمايه آنها متعلق به افراد معلول است.

  و ـ اختصاص حداقل شصت درصد (60%) از پستهاي سازماني تلفنچي (اپراتور تلفن) دستگاهها، شركتهاي دولتي و نهادهاي عمومي به افراد نابينا و كم بينا و معلولان جسمي، حركتي

  ز ـ اختصاص حداقل شصت درصد (60%) از پستهاي سازماني متصدي دفتري و ماشين نويسي دستگاهها، شركتها و نهادهاي عمومي به معلولين جسمي، حركتي

  تبصره 1ـ كليه وزارتخانه ها، سازمانها، موسسات و شركتهاي دولتي و نهادهاي عمومي و انقلابي مجازند تا سقف مجوزهاي استخدامي سالانه خود، افراد نابينا و ناشنوا و معلولين ضايعات نخاعي واجد شرايط را راساً به صورت موردي و بدون برگزاري آزمون استخدامي به كار گيرند.

  تبصره 2ـ سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور موظف است سه درصد (3%) از مجوزهاي استخدامي سالانه وزارتخانه ها، سازمانها، موسسات دولتي، شركتها و نهادهاي عمومي و انقلابي را كسر و در اختيار سازمان بهزيستي كشور قرار دهد تا نسبت به برگزاري آزمون استخدامي اختصاصي براي معلولين واجد شرايط با همكاري سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور اقدام و معلولين واجد شرايط پذيرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفي نمايد.

  تبصره 3ـ سازمان بهزيستي كشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود، صندوق فرصتهاي شغلي معلولان و مدد جويان بهزيستي را ايجاد و اساسنامه آن را به تصويب هيات وزيران برساند.

  تبصره 4ـ سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور موظف است آموزشهاي لازم فني و حرفه اي را متناسب با بازار كار براي معلولان به صورت رايگان و تلفيقي تامين نمايد.

  ماده 8ـ معلولان نيازمند واجد شرايط در سنين مختلف مي توانند با معرفي سازمان بهزيستي كشور از آموزش رايگان در واحدهاي آموزشي تابعه وزارتخانه هاي آموزش و پرورش، علوم، تحقيقات و فناوري، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و ديگر دستگاههاي دولتي و نيز دانشگاه آزاد اسلامي، بهره مند گردند.

  تبصره ـ آئين نامه اجرايي اين ماده مشتركاً توسط سازمان بهزيستي كشور و وزارتخانه هاي مذكور و دانشگاه آزاد اسلامي ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ اين قانون تهيه و به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.

  ماده 9ـ وزارت مسكن و شهرسازي، بانك مسكن و بنياد مسكن انقلاب اسلامي موظفند حداقل ده درصد (10%) از واحدهاي مسكوني احداثي استيجاري و ارزان قيمت خود را به معلولان نيازمندند فاقد مسكن اختصاص داده و با معرفي سازمان بهزيستي كشور در اختيار آنان قرار دهند.

  تبصره 1ـ سيستم بانكي كشور مكلف است ، تسهيلات اعتباري يارانه دار مورد نياز احداث و خريد مسكن معلولان را تامين و به معلولان يا تعاوني هاي آنها و يا موسسات خيريه اي كه براي معلولان، مسكن احداث مي نمايند قرار دهد.

  تبصره 2ـ سازمان ملي زمين و مسكن موظف است زمين مورد نياز احداث واحدهاي مسكوني افراد معلول فاقد مسكن را به نرخ كارشناسي تهيه و در اختيار افراد مذكور و يا تعاوني ها و موسسات خيريه اي كه براي آنان مسكن احداث مي نمايند قرار دهد.

  تبصره 3 ـ معلولان از پرداخت هزينه هاي صدور پروانه ساختماني، آماده سازي زمين و عوارض نوسازي معاف ميگردند.

  تبصره 4 ـ سازمان بهزيستي كشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانين بودجه سالانه و كمكهاي يارانه اي اشخاص حقيقي و حقوقي نسبت به احداث واحدهاي مسكوني براي معلولان و مددجويان اقدام و مالكيت يا بهره برداري آنها را مطابق آئين نامه اي كه سازمان بهزيستي كشور با همكاري وزارت مسكن و شهرسازي و سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور تهيه و به تصويب هيات وزيران مي رسد به معلولان و مددجويان واجد شرايط واگذار نمايد.

  ماده 10ـ ميزان كمك هزينه (يارانه) پرداختي سازمان بهزيستي كشور به مراكز غير دولتي (روزانه و شبانه روزي) بابت نگهداري، خدمات توانبخشي و آموزشي و حرفه آموزي معلولان همه ساله با در نظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشتركاً توسط سازمان بهزيستي كشور و سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و وزارت بازرگاني تهيه و قبل از خردادماه هر سال به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.

  ماده 11ـ مركز آمار ايران مكلف است در سرشماري هاي عمومي جمعيت كشور به نحوي برنامه ريزي نمايد كه جمعيت افراد معلول به تفكيك نوع معلوليت آنها مشخص گردد.

  ماده 12ـ سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه هاي خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه هاي سازمان بهزيستي كشور و آشنايي مردم با توانمنديهاي معلولين اختصاص دهد.

  ماده 13ـ سازمان بهزيستي كشور موظف است با ايجاد ساز و كار مناسب، نسبت به قيمومت افراد معلول اقدام نمايد، دادگاهها موظفند در نصب يا عزل قيم افراد معلول صرفاً از طريق سازمان مذكور عمل و مبادرت به صدور حكم نمايند.

  تبصره 1ـ سازمان بهزيستي كشور مجاز است جهت دفاع از حقوق افراد معلول، در محاكم قضائي وكيل تعيين نموده و به دادگاه مربوطه معرفي كند.

  تبصره 2ـ سازمان بهزيستي كشور مجاز است در موارد ضروري جهت جلوگيري از تضييع حقوق معلولان بي سرپرست به نمايندگي از آنها در دادگاهها طرح دعوا و دادخواهي نمايد

  تبصره 3ـ آئين نامه اجرائي اين ماده ظرف مدت سه ماه مشتركاً توسط سازمان بهزيستي كشور و وزارت دادگستري تهيه و به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.

  ماده 14ـ مؤديان مالياتي مي توانند از طريق سازمان بهزيستي كشور و با نظارت آن جهت احداث مراكز توانبخشي، درماني و حرفه آموزي و مسكن مورد نياز افراد معلول اقدام نمايند. گواهي هزينه مؤديان مالياتي در موارد فوق كه به تاييد سازمان بهزيستي كشور رسيده باشد به عنوان هزينه قابل قبول مالياتي آنان تلقي مي گردد.

  تبصره ـ آئين نامه اجرايي اين ماده مشتركاً توسط سازمان بهزيستي كشور و وزارت امور اقتصادي و دارائي ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانوني تهيه و به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.

  ماده 15ـ روساي سازمانهاي بهزيستي استانها مجازند در جلسات شوراي برنامه ريزي و توسعه استان و گروههاي كاري آن به عنوان عضو شركت نمايند.

  تبصره ـ به منظور كمك به اشتغال معلولان و مددجويان، رئيس سازمان بهزيستي كشور مجاز است در جلسات شوراي عالي اشتغال شركت نمايد.

  ماده 16ـ اعتبار مورد نياز اجراي اين قانون از محل منابع زير تامين ميگردد:

  1. 1. از محل اعتباراتي كه دستگاهها و نهادها حسب وظايف قانوني در قوانين بودجه سالانه منظور مي نمايند.

  2. از محل اعتبارات هزينه اي و تملك سرمايه اي سازمان بهزيستي كشور كه تاكنون از محل اعتبارات مذكور خدمات لازم را به معلولان ارائه مي داده است.

  1. 3. از محل وجوه واصله از اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها دركشور

  4. از محل صرفه جويي در هزينه هاي دستگاهها،شركتهاي دولتي و نهادهاي عمومي كه ميزان سالانه آن براي هر يك از دستگاهها و شركتها و نهادها را هيات وزيران مشخص مي نمايد.

  تبصره 1- آيين نامه اجرايي اين ماده توسط سازمان بهزيستي كشور و سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.

  تبصره 2- آن تعداد و يا بخشي از مواد اين قانون كه نياز به اعتبار جديد داشته باشد مادامي كه اعتبار لازم از محل منابع مذكور در اين ماده تامين نگردد، اجرا نخواهد شد.

  نویسنده: مدیریت | | دیدگاه‌ها برای قانون جامع بسته هستند