برگزاری دهمین همایش سازمانهای غیردولتی در بروجرد
 • مقدمه

  مقدمه

  سپاس خداوندگاری را که عاملیت برتری انسانها را به یکدیگر تقوا و پرهیزگاری می داند و هرگاه بخوانیمش اجابت میکند و هرگاه در پی خلوتی باشیم ، بی هیچ واسطه ای در حضورش هستیم و همواره برآورنده خواسته های ماست.از آنجائیکه حرکت، لازمه پویائی زندگی انسان ها است برآن باوریم که ...

  ادامه...

 • نظرسنجی

  از بازدیدکنندگان گرامی درخواست می شود با مطالعه متن پيشنهادي منشور حقوق معلولين جسمي – حركتي و حسي نظرات خود را تا تاریخ 15 اسفند 92 به آدرس ایمیل info@iranianhna.ir ارسال نمایند.
  با تشـــکر روابط عمومی انجمن ندای معلولین ایران

  جهت مطالعه متن این قسمت را کلیک نمایید.
 • آخرین اخبار

 • پــــرداخت کــمــک های نــــقــــدی

 • تاریخ و ساعت

 • عضویت

 • دعوت به مقاله نویسی

  انجمن نداي معلولين ايران از علاقه مندان به مقاله نويسي دعوت به عمل مي آورد تا مقالات علمي خود را در زمينه هاي مرتبط با معلولين به آدرس ايميل info@iranianhna.ir جهت درج در سايت ارسال نمايند.

  با تشکر ، مديريت سايت
  انجمن نداي معلولين ايران
 • سخن روز

 • خاطره نویسی

 • ورود به بخش ایمیل سایت

 • پخش آنلاین موزیک

 • انتقادات و پیشنهادات

 • آمار بازدید

  تعداد کل مطالب : 489
  بازدید امروز : 104
  بازدید دیروز : 204
  ورودی گوگل امروز : 0
  افراد آنلاین : 3
  بازدید کل : 431139
 • ۹۵۰۸۰۹_۴

  به گزارش پایگاه خبری انجمن ندای معلولین ایران همایش دهم سازمانهای غیردولتی در بروجرد روزهای ۵و۶ آبانماه ۹۵ برگزارگردید.

  این همایش در سه پنل تخصصی در محورهای راهکارهای تسهیل ارتباط و فعالیت سازمان های استانی در سطح ملی، راهکارهای شناساندن و جلب اعتماد عمومی به سازمان های استانی و ظرفیت های برنامه ششم توسعه برای توسعه فعالیت های سازمان های استانی برگزار می شود.

  ۹۵۰۸۰۹_۱

  ۹۵۰۸۰۹_۲

  ۹۵۰۸۰۹_۳

  شهین دخت ده بزرگی با بیان ضرورت تصویب قانون سازمان های غیردولتی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در یک پنل در این همایش تلاش خواهد شد ضمن بررسی این قانون، راه های تسهیل تصویب آن در مجلس مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

  این همایش با حضور ۱۵۰ فعال اجتماعی، نمایندگان سازمان های مردم نهاد ایران، مسئولان کشوری و استانی برگزار ودر آن تلاش می شود راهکارهای تعامل مناسب بین بخش دولتی و غیردولتی بیشتر شود.

  دبیر شورای هماهنگی برگزاری همایش های سالیانه سازمان های غیر دولتی اضافه کرد: با انتخاباتی که در بین فعالان اجتماعی از بین داوطلبان بعد از برگزاری همایش ها انجام شده ۹ نفر به عنوان اعضا اصلی شورا و ۲ نفر بعنوان عضو علی البدل انتخاب می شوند.

  ده بزرگی با اشاره به رویکرد های متفاوت نسبت به فعالیت سازمان های غیردولتی در ادوار مختلف افزود: تعداد ۲ همایش در دولت قبل برگزار شده و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید دومین همایش سازمان های غیر دولتی که اولین همایش در سال ۹۳در اردبیل برگزار شد.

  وی اضافه کرد: همایش های متفاوتی در حوزه سازمان های غیردولتی در سال های گذشته برگزار شده و از سال ٨۴ نیز بنا به درخواست تعدادی از داوطلبین سازمانهای مردم نهاد با برگزاری انتخاباتی، اولین شورای هماهنگی این سازمانها تشکیل شد که وظیفه اصلی این شورا برگزاری همایش های سالیانه سازمان های غیردولتی می باشد.

  وی اظهار داشت: از سال ٨۴ تا کنون نیز ۹ همایش در حوزه سازمان های غیردولتی برگزار شده و دهمین همایش با عنوان راهکارهای تسهیل فعالیت سازمانهای غیر دولتی استانی در سطح منطقه ای و ملی امروز و فردا در بروجرد برگزار می شود.

  ده بزرگی افزود: بوشهر، مشهد، کرمان، یزد، همدان، تهران، اراک، ساری و اردبیل تا کنون برگزار کننده همایشهای سطح ملی سازمانهای مردم نهاد بوده اند.
  بگفته وی این همایش با مشارکت موسسه خیریه عاشقان زیارت عاشورا(مهدیه امام حسین (ع) شورای هماهنگی همایش های سازمان های غیردولتی ایران، مرکز اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معاونت ساماندهی امور جوانان ورزش و جوانان و استانداری لرستان برگزار می شود.
  بیانیه این همایش به شرح ذیل است:

  همایش‎های ملی سازمان‎های ملی غیر دولتی ایران زمینه‎ساز گفت‎وگوهای سازنده بین این سازمان‎ها با یکدیگر و با دولت و با سایر بخش‎های جامعه است.
  در این همایش‎ها که به همت سازمان‎های غیر دولتی و به صورت دوره‎ای در یکی از استان‎های کشور برگزار می‌شود، تلاش شده است که در هر همایش به یکی از چالش‎های فرآروی این سازمان‎ها پرداخته شود.

  در ادامه این بیانیه آمده است، مکانیزم برنامه‎ریزی این همایش‎ها مشارکتی بوده و تأکید می‎گردد که انتخاب موضوع هر همایش با نظر سازمان‎های غیر دولتی سراسر  کشور باشد، شورای هماهنگی همایش‎های سازمان‎های غیر دولتی نیز بر همین اساس ایجاد گردیده و ماموریت دارد، تا جریان پایداری را در کشور برای برگزاری این همایش‎ها  ایجاد کند.

  شرکت‌کنندگان در دهمین همایش ملی سازمان‎های غیر دولتی ایران همچنین مراتب قدردانی خود را از میزبانی استان لرستان و شورای هماهنگی همایش‎ها و سایر سازمان‎های غیر دولتی و دولتی که در برگزار این همایش همکاری داشته‎اند، ابراز کردند.
  با توجه به تغییر رویکرد ناشی از روی کار آمدن دولت یازدهم و شعارها و مواضع اعلام شده از سوی رئیس جمهور و سایر دولتمردان در خصوص ایجاد زمینه‎های لازم برای نقش‎آفرینی موثر سازمان‎های غیر دولتی در حوزه‎های مختلف برنامه‎ریزی، اجرا و نظارت در روند توسعه پایدار کشور، این سازمان‎ها انتظار دارند که در کوتاه مدت شاهد تحقق این شعارها برای حضور و تأثیرگذاری عینی سازمان‏های غیر دولتی در این حوزه باشند.
  در این زمینه بر اساس نتایج نشست‎های مشورتی و تخصصی که در طول همایش با حضور شرکت‎کنندگان برگزار شد، پیشنهاداتی به شرح ذیل به بازیگران عرصه توسعه پایدار ارائه می‎شود.

  شرکت‎کنندگان در دهمین همایش ملی سازمان‎های غیر دولتی ایران بر این باوریم که سازمان‎های غیر دولتی با توجه به سیاست‎های کلی نظام و افق‎های چشم‎انداز ۱۴۰۴ همچنین تدوین بیانیه ماموریت آن بر اساس نظام تفکری حاضرین در این همایش و محورهای چهارگانه همایش به ترسیم راهکارهای ذیل رسیدیم.

  الف: در حوزه عمومی ترویج اهداف سازمان‎های غیر دولتی:

  ۱- انتخاب امام جمعه بروجرد به عنوان سفیر سازمان‎های غیر دولتی در شورای سیاست‎گذاری ائمه جمعه و جماعات تا برگزاری همایش یازدهم.
  ۲- ارسال و پیگیری نامه به رئیس جمهور در رابطه با تبدیل پیش‎نویس قانون مشارکت‎های اجتماعی به لایحه و تقاضای پیگیری تصویب قانون نظام مشارکت اجتماعی.

  ب: در حوزه فعالیت سازمان‎های غیر دولتی:

  1. استفاده از ظرفیت سازمان‎های غیر دولتی در ایجاد هم‎افزایی محلی، منطقه‎ای و ملی.
  2. مستندسازی اقدامات و فعالیت سازمان‎های غیر دولتی به منظور شفاف‎سازی اقدامات داوطلبانه.
  3. بهره‎گیری از رسانه‎های در دسترس محلی، منطقه‎ای، ملی و

  شبکه‎های اجتماعی.

  1. ضرروت حفظ خصوصیت مطالبه‎گری سازمان‎های غیر دولتی در صورت عقد پیمان‎های کاری قابل تصدی از طریق دولت.
  2. انعکاس مطالبات مردم و حوزه سازمان‎های مردم نهاد در مسیر تصویب برنامه ششم توسعه با توجه به جاری بودن موضوع در مجلس شورای اسلامی متن‎های معین حاوی خواسته‎های این سازمان‎ها به مجلس و نیروهای تأثیرگذار دولتی اهمیت تام دارد.
  3. ضرورت تشکیل کارگروه‎ها و تیم‎های تخصصی و ساختارسازی در حوزه سازمان‎های غیر دولتی هم سو (تشکیل انواع شبکه‎های تشکل‎های هم سو).
  4. ضرروت ارائه برنامه‎های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت از طرف سازمان‎های غیر دولتی و توجه به چشم‎اندازها و افق توسعه فعالیت سازمانی غیر دولتی.

  ج: در بخش دولت و حاکمیت:

  1. استفاده از ظرفیت‎های غیر دولتی به عنوان یک فرصت در جلب مشارکت مردم.
  2. حمایت بخش‎های مختلف نظام از فعالیت‎های داوطلبانه سازمان‎های غیر دولتی.
  3. کوچک‎سازی دولت و واگذاری تصدی‎های قابل واگذاری به سازمان‎های غیر دولتی.
  4. ایجاد بسترهای مناسب جهت توانمندسازی سازمان‎های غیر دولتی.
  5. اعطاء نقش نظارتی به سازمان‎های غیر دولتی در تدوین قوانین و مقررات.

  گفتنی است، دهمین همایش ملی سازمان‎های غیر دولتی به مدت دو روز در روزهای پنجم و ششم آبان ماه در سالن دکتر زرین‎کوب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بروجرد برگزار شد.

  نویسنده: مدیریت | | بدون نظر »