برنامه توانبخشي مبتني برجامعه1(CBR)راهبردي استراتژيك درجهت تساوي فرصتها براي معلولين
 • مقدمه

  مقدمه

  سپاس خداوندگاری را که عاملیت برتری انسانها را به یکدیگر تقوا و پرهیزگاری می داند و هرگاه بخوانیمش اجابت میکند و هرگاه در پی خلوتی باشیم ، بی هیچ واسطه ای در حضورش هستیم و همواره برآورنده خواسته های ماست.از آنجائیکه حرکت، لازمه پویائی زندگی انسان ها است برآن باوریم که ...

  ادامه...

 • نظرسنجی

  از بازدیدکنندگان گرامی درخواست می شود با مطالعه متن پيشنهادي منشور حقوق معلولين جسمي – حركتي و حسي نظرات خود را تا تاریخ 15 اسفند 92 به آدرس ایمیل info@iranianhna.ir ارسال نمایند.
  با تشـــکر روابط عمومی انجمن ندای معلولین ایران

  جهت مطالعه متن این قسمت را کلیک نمایید.
 • آخرین اخبار

 • پــــرداخت کــمــک های نــــقــــدی

 • تاریخ و ساعت

 • عضویت

 • دعوت به مقاله نویسی

  انجمن نداي معلولين ايران از علاقه مندان به مقاله نويسي دعوت به عمل مي آورد تا مقالات علمي خود را در زمينه هاي مرتبط با معلولين به آدرس ايميل info@iranianhna.ir جهت درج در سايت ارسال نمايند.

  با تشکر ، مديريت سايت
  انجمن نداي معلولين ايران
 • سخن روز

 • خاطره نویسی

 • ورود به بخش ایمیل سایت

 • پخش آنلاین موزیک

 • انتقادات و پیشنهادات

 • آمار بازدید

  تعداد کل مطالب : 491
  بازدید امروز : 262
  بازدید دیروز : 465
  ورودی گوگل امروز : 0
  افراد آنلاین : 1
  بازدید کل : 441163
 • بنام خدا

  برنامه توانبخشي مبتني بر جامعه1 (CBR) راهبردي استراتژيك در جهت تساوي فرصت ها براي معلولين

  توانبخشي مبتني بر جامعه را مي توان انديشه و طرز تفكري دانست كه برخاسته از اعتقادات و باورهاي سنتي و نوين در قالب شاخص هاي مشاركت نشأت گرفته و از شيوه هاي خودياري ، همياري ، همكاري و تعاون در اصل و بنياد نودوستي و انسان دوستي دارد. در چنين انديشه اي توانبخشي مبتني بر جامعه براي آنكه بتواند در تمام عرصه هايي كه به بهبود كيفيت زندگي افراد معلول كمك مي كند مؤثر واقع شود بايد داراي روشي سيستمي (چند وجهي)باشد .از اين جهت است كه همكاري و هماهنگي مؤثر همه آحاد جامعه و نهادهاي دولتي و غير دولتي در كليه سطوح برنامه ، پيچيدگيهايي دارد كه برطرف كردن آنها مستلزم تلاش فراوان است.

  در حقيقت سادگي(CBR)در شيوه ارائه خدمات اوليه و ارتقاء مهارت افراد معلول در محل زندگيشان نهفته است و ويژگي بارز آن اجراي برنامه توانبخشي بصورت غير متمركز ساختن مسؤليتها و منابع مالي ،انساني يا فيزيكي در بخش هاي محلي است لذا آنچه در اجراي اين برنامه اهميت دارد افزايش توانايي ها و مهارت هايي است كه مي تواند در ايجاد انگيزه مشاركت در جامعه موثر واقع شود.در اين راستا آموزش به عنوان اصلي ترين اهرم مورد استفاده در موفقيت برنامه نمود پيدا مي كند . شايد بتوان گفت يكي ديگر از عوامل مؤثر اجراي (CBR)ايجاد انگيزه در جامعه براي قبول مسؤليت در قبال كليه اعضاء خود و از جمله افراد معلول مي باشد. هنگامي كه جامعه بپذيرد و درك كند كه هر يك از اعضاء آن عليرغم تفاوتهايي كه با يكديگر دارند براي استفاده ازمنابع موجود در جامعه بايد از حقوق و فرصت هاي يكسان برخوردار باشند و افراد معلول همانند افراد جامعه در فعاليت هاي اجتماعي ، اقتصادي ، فرهنگي و سياسي مشاركت داشته باشند . بنابراين برنامه (CBR)برنامه اي است متكي بر حقايق موجود در جامعه هدف بوده و متعلق به آن مي باشد .شناخت (CBR)براي اولين بار در منشور مشترك سازمان بهداشت جهاني (WHO)و سازمان جهاني كار (ILO)      و يونيسف به شرح زير مطرح گرديد .توانبخشي مبتني بر جامعه راهبردي است در درون برنامه توسعه جامعه براي اجراي برنامه توانبخشي ،ايجاد تساوي فرصتها و الحاق اجتماعي تمام افرادي كه معلوليت دارند (CBR)از طريق پيوند تلاش هاي افراد معلول خانواده هاي آنان ،آحاد جامعه و ارائه خدمات مناسب به ويژه در بخش هاي آموزشي ، بهداشتي ، اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي تحقق مي يابد . بنابراين بهره برداري ازروشها و متدهايي كه بر روي جوامع محلي بعنوان واحدهاي عملياتي تاكيد كرده و از اهميت ويژه برخوردار است . به اين جهت هماهنگي كاركنان خط مقدم با بخش هاي راهبردي بعنوان مهمترين مؤلفه تغيير و تحول بايد مد نظر برنامه ريزان قرار گيرد.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  1.Community Based Rehabilitation

   

  اصول و مباني كه (CBR)بايد بر اساس آن استوار باشد:

  انعطاف پذيري: هرگونه برنامه ريزي (CBR)بايد قابليت انعطاف داشته و با وضعيت اقتصادي ،اجتماعي ، فرهنگي و حتي اقليمي منطقه هماهنگي داشته باشد هرگز نمي توان الگوي واحد را براي تمام مناطق توصيه نمود (CBR)اگر چه داراي اهداف و استراتژي مشترك مي باشد اما جهت اجرا در مناطق مختلف داراي تاكتيك هاي متفاوتي است .

  2ـ مشاركت مؤثر معلولين: ضرورت دارد افراد معلول در تمام سطوح مراحل برنامه مشاركت داشته باشند و دخالت آنان زماني معني پيدا مي كند كه در تصميم گيريها نقش مؤثري داشته باشند.

  3ـ توجه ويژه به زنان، جوانان، روستائيان: محور اصلي ديگر در برنامه (CBR)آن است كه افراد در هر سني و عليرغم هر گونه معلوليتي كه دارند اعم از معلوليت جسمي حركتي ،حسي،رواني،ذهني،صرع،جذام و حتي سالمندان و يا در هر حال تمام افرادي كه از ديدگاه جامعه نياز به كمكي خاص دارند تحت پوشش قرار گرفته و باعث بهبودكيفيت زندگي آنان گردد. ضرورت دارد تمام فعاليت (CBR)نسبت به وضعيت دختران و زنان توجه ويژه اي داشته باشند.

  4ـ آگاه سازي جامعه محلي از توانمنديهاي معلولين: :اين وظيفه از اهداف استراتژيك بوده و كاركنان عملياتي در منطقه موظف به آگاه سازي نهادها و جامعه محلي نسبت به توانايي معلولين مي باشند.

  5ـ توانمند سازي معلولين: هرگونه برنامه توانبخشي مبتني بر جامعه و ارائه خدمات بايد بتواند زمينه مشاركت معلولين را در فعاليتهاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي محلي را فراهم نمايد.

   

  تهيه و تدوين مهندس سيروس مخصوصي

  عضو هيئت مديره انجمن نداي معلولين ايران

  نویسنده: مدیریت | | بدون نظر »