بخشي از مطالبات معلولان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ ربیعی، بايد قانون جامع حمایت از معلولان را بطور جدي اجرا کند
 • مقدمه

  مقدمه

  سپاس خداوندگاری را که عاملیت برتری انسانها را به یکدیگر تقوا و پرهیزگاری می داند و هرگاه بخوانیمش اجابت میکند و هرگاه در پی خلوتی باشیم ، بی هیچ واسطه ای در حضورش هستیم و همواره برآورنده خواسته های ماست.از آنجائیکه حرکت، لازمه پویائی زندگی انسان ها است برآن باوریم که ...

  ادامه...

 • نظرسنجی

  از بازدیدکنندگان گرامی درخواست می شود با مطالعه متن پيشنهادي منشور حقوق معلولين جسمي – حركتي و حسي نظرات خود را تا تاریخ 15 اسفند 92 به آدرس ایمیل info@iranianhna.ir ارسال نمایند.
  با تشـــکر روابط عمومی انجمن ندای معلولین ایران

  جهت مطالعه متن این قسمت را کلیک نمایید.
 • آخرین اخبار

 • پــــرداخت کــمــک های نــــقــــدی

 • تاریخ و ساعت

 • عضویت

 • دعوت به مقاله نویسی

  انجمن نداي معلولين ايران از علاقه مندان به مقاله نويسي دعوت به عمل مي آورد تا مقالات علمي خود را در زمينه هاي مرتبط با معلولين به آدرس ايميل info@iranianhna.ir جهت درج در سايت ارسال نمايند.

  با تشکر ، مديريت سايت
  انجمن نداي معلولين ايران
 • سخن روز

 • خاطره نویسی

 • ورود به بخش ایمیل سایت

 • پخش آنلاین موزیک

 • انتقادات و پیشنهادات

 • آمار بازدید

  تعداد کل مطالب : 491
  بازدید امروز : 262
  بازدید دیروز : 465
  ورودی گوگل امروز : 0
  افراد آنلاین : 1
  بازدید کل : 441163
 • فقط ۱۰ درصد از قانون جامعه حمایت از معلولان اجراشده است/معلولان از امکانات تحصیلی رایگان برخوردارشوند/معلولان ازنظردرمانی تحت حمایت نیستند/ به رغم سمیه ۳درصدی اشتغال معلولان تاکنون بیشتر از نیم درصد آن‌ها به استخدام دستگاه‌های دولتی در نیامده‌اند.

  ایلنا: رئیس انجمن ندای معلولان ایران مطالبات جامعه معلولان را از وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی آینده را تشریح کرد.

  محمود کاری در گفتگو با خبرنگار ایلنا دراین باره گفت: قانون جامع حمایت از معلولان در سال ۸۳ تصویب شد اما در طول سال‌های گذشته شاید ۱۰ درصد هم ازاین بیشتر اجرا نشده باشد.

  معلولان بايد از امکانات تحصیلی رایگان برخوردارشوند

  کاری تصریح کرد: همچنین بنا براین قانون قرار بود معلولان در تمامی دانشگاه‌ها از امکانات تحصیلی رایگان برخوردار شوند که تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

  اعمال دستورالعمل‌ها و ضوابط دست و پا گیر برای معلولان

  وی افزود: در دانشگاه آزاد مقدار اندکی تخفیف شهریه به معلولان داده می‌شود که بسیار ناچیز است و اکثر معلولان نمی‌توانند از آن به دلیل دستورالعمل‌ها و ضوابط دست و پا گیر و اعمال سلیقه ها‌ بهره‌مند شوند.

  وی ادامه داد: حتی تخفیف شهریه به معلولان در دانشگاه پیام نور داده نمی‌شود و فقط می‌گویند این تخفیف شهریه ناچیز، مختص دانشگاه آزاد است.

  معلولان از نظر درمانی تحت حمایت نیستند

  وی با تاکید براینکه سازمان بهزیستی بطور نسبي هم نتوانسته است معلولان را از نظر درمانی و تحصیلی تحت پوشش قرار دهد، افزود: اگر چه سازمان بهزیستی در گزارش عملکرد آمار و ارقام خوبی را اعلام می‌کند اما وقتی با افراد معلول صحبت می‌کنیم مشخص می‌شود که این آمار‌ها غیر واقعی است.

  سهمیه ۳ درصدی اشتغال معلولان باید اعمال شود

  کاری با تاکید براینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید تمهیدات ویژه‌ای برای اشتغال معلولان فراهم کند، افزود: براساس قانون سه درصد از استخدام دستگاه‌های دولتی باید ازآن معلولان باشد اما متاسفانه این سازمان‌ها به عناوین مختلف از استخدام معلولان طفره می‌روند به گونه‌ای که تاکنون بیشتر از نیم درصد معلولان به استخدام دستگاه‌های دولتی در نیامده‌اند.

  سنگ‌اندازی در استخدام معلولان در دستگاه‌های دولتی

  کاری با اشاره به سنگ اندازی‌هایی که برای استخدام معلولان در دستگاه‌های دولتی صورت می‌گیرد، افزود: با توجه به اینکه این سه درصد برای استخدام معلولان در قانون در نظرگرفته شده است اما سازمان‌های دولتی می‌گویند باید شرایط جسمی افرادی که به استخدام آن‌ها در می‌آید باید در سلامت کامل باشداین در حالی است که شرایط تحصیلی و بومی بودن آن‌ها کاملا به تشکیلات مربوطه می‌خورد.

  به وجودآمدن شرایط لازم برای اشتغال معلولان دربخش خصوصی

  وی خاطرنشان کرد: معلولان نه تنها خواستار اعمال شدن سه درصد سهمیه  آن‌ها در استخدام‌های دولتی هستند بلکه می‌خواهند این سهمیه در بخش خصوصی نیز اعمال شود تا دغدغه اشتغال آن‌ها حل شود.

  در نظرگرفتن بلیت نیم بها برای معلولان در مسافرت‌های هوایی وریلی

  رئیس انجمن ندای معلولان مطالبه دیگر معلولان را به وجود آمدن شرایط مساعد برای حمل و نقل عمومی آن‌ها عنوان کرد و افزود: در قانون جامع حمایت از معلولان قرار بود بلیت‌های نیم بها در مسافرت هوایی به معلولان داده شود اما با توجه به خصوصی سازی تنها شرکتی که این تسهیلات را برای معلولان قائل شده، شرکت هواپیمایی هما است و سایر شرکت‌های هواپیمایی زیر بار پذیرش آن نمی‌روند.

  وی خاطر نشان کرد: دولت باید لوایحی تهیه کند که معلولان از کلیه خدمات حمل و نقل ریلی و هوایی به صورت نیم بها استفاده کنند.

  معلولان قادر به استفاده از اتوبوس و تاکسی نیستند

  کاری با اشاره به اینکه معلولان حتی در داخل شهر قادر به استفاده از سیستم اتوبوس رانی و تاکسی نیستند، افزود: البته چند ماهی است که شهرداری تهران تمهیداتی در نظر گرفته است که تنها بخش خیلی ناچیزی از معلولان را پوشش می‌دهد و همه آن‌ها قادر نیستند از آن بهره‌مند شوند.

  به گفته وی ایزوله شدن معلولان در منازلشان و عدم حضور و مشارکت آن‌ها در فعالیت‌های اجتماعی را به دلیل نامناسب بودن شرایط حمل و نقل عمومی برای آن‌ها است

  وسایل توانبخشی باید رایگان در اختیار معلولان قرار بگیرد

  کاری مطالبه دیگر معلولان را تامین وسایل درمانی و توانبخشی برای آن‌ها ذکر کرد و افزود: این وسایل در جابجایی معلولان بسیار موثر هستند و باید به صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار گیرد اما ما می‌بینیم که یک معلول برای تامین هر یک از آن‌ها باید ۷ تا ۸ میلیون هزینه کند.

  وی خاطرنشان کرد: قیمت بالای وسایل کمک توانبخشی باعث شده است که معلولان نتوانند آن را تهیه کنند و با شرایط نامناسب در اجتماعی ظاهر شوند که همین مساله باعث لطمه خوردن آن‌ها از نظر روحی و روانی شده است.

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهادی، سابقه خوبی دارد

  کاری با تاکید براینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهادی، سابقه بسیار خوبی دارد، افزود: از آقای ربیعی انتظار داریم از مشاوره سازمان‌های مردم نهاد، به صورت مطلوب استفاده به گونه‌ای که هر دو ماه یک بار جلساتی باآن‌ها داشته باشد و به نوعی نقش اتاق فکر را برای سازمان‌های مردم نهاد قائل شود.

  وی خاطرنشان کرد: به طور حتم ربیعی با استفاده از خدمات مشاوره‌ای سازمان‌های مردم نهاد و جایگاه قائل شدن برای آن‌ها به عنوان اتاق فکرقادر خواهد بود بیش از ۵۰ درصد مطالبات معلولان را محقق نمايد.

  نویسنده: مدیریت | | بدون نظر »